Bota

Nuk ndalen arrestimet/ Policia turke vë në pranga mbi 200 persona, dyshohen bashkëpunëtorë të Gylenit

Kritikët qeveritarë kanë argumentuar se po godet disidentët, por zyrtarët turq kanë thënë se bastisjet janë të nevojshme për të hequr ndikimin e Gylenit në organet shtetërore. 
Featured image of article: Nuk ndalen arrestimet/ Policia turke vë në pranga mbi 200 persona, dyshohen bashkëpunëtorë të Gylenit Foto ilustruese

TURQI-Policia turke ka arrestuar ditën e sotme 198 persona, përfshirë dhe ushtarë, të dyshuar si të përfshirë në grupin që fajësohet për një përpjekje për grushti shteti në vitin 2016.

Sipas Anadolu, kryeprokurori i Izmirit lëshoi 304 urdhërarreste, përfshirë 295 kundër personelit ushtarak. Ndërsa zyra e kryeprokurorit të Ankarasë ka thënë ditën e sotme se ka lëshuar 47 urdhra arrestimi si pjesë e dy hetimeve të ndara.

Ndërkohë, kritikët qeveritarë kanë argumentuar se po goden disidentët, por zyrtarët turq kanë thënë se bastisjet janë të nevojshme për të hequr ndikimin e Gylenit në organet shtetërore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dhjetëra mijëra njerëz janë arrestuar në Turqi, kundër lëvizjes së myslimanit i cili po qëndron në SHBA, Fethullah Gylen, i cili akuzohet për grusht shtet më 2016. Ankaraja ka thënë se përpjekja për rrëzimin e presidentin, Reccep Tayip Erdogan ishte urdhëruar nga Gulen, por ai e mohon fuqishëm akuzën. Turqia vazhdon e  lëshon urdhër-arreste pavarësisht kritikave nga aleatët perëndimorë dhe mbrojtësit e të drejtave të njeriut. Më shumë se 100.000 punonjës të sektorit publik janë shkarkuar ose pezulluar nga puna për lidhje të dyshuara me Gulenin që nga korriku i vitit 2016.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment