Aktualitet

Nuk mbanin maskë! Gjobiten 2584 qytetarë përgjatë katër ditëve të fundit, ndëshkohen dhe 3 pronarë lokalesh

VIDEO
Gjatë kontrolleve në subjekte të ndryshme, policia ka evidentuar 3 subjekte që ushtronin aktivitetin në kundërshtim me protokollet e sigurisë. Për pronarin e secilit biznes janë vendosur gjoba prej 1.000.000 lekësh.
Featured image of article: Nuk mbanin maskë! Gjobiten 2584 qytetarë përgjatë katër ditëve të fundit, ndëshkohen dhe 3 pronarë lokalesh Gjoba për maskat

TIRANË-Në katër ditët e fundit në të gjithë vendin janë gjobitur 2, 584 qytetarë që nuk kanë zbatuar rregullat anti-covid. Kështu, me 3.000 lekë janë gjobitur 2246 persona janë kapur duke lëvizur pa maskë. Me të njëjtën masë administrative, u gjobitën edhe 300 qytetarë që janë konstatuar duke udhëtuar në mjete private me persona me të cilët nuk kishin lidhje familjare apo në mjetet e transportit publik, pa vendosur maskat.

Gjatë kontrolleve në subjekte të ndryshme, policia ka evidentuar 3 subjekte që ushtronin aktivitetin në kundërshtim me protokollet e sigurisë. Për pronarin e secilit biznes janë vendosur gjoba prej 1.000.000 lekësh.


NJOFTIMI:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndëshkohen me masë administrative 2584 shtetas që nuk zbatuan masat anticovid, gjatë 4 ditëve të fundit.2546 prej tyre janë ndëshkuar për mosmbajtjen e maskave mbrojtëse.Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, vijojnë kontrollet në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19.Gjatë 4 ditëve të fundit, Patrullat e Përgjithshme kanë ndëshkuar me masë administrative 3.000 lekë, 2246 shtetas që janë konstatuar pa maskat mbrojtëse.

Shërbimet e Policisë Rrugore kanë ndëshkuar me të njëjtën masë administrative, 300 shtetas që udhëtonin në mjete private me persona me të cilët nuk kishin lidhje familjare apo në mjetet e transportit publik, pa vendosur maskat mbrojtëse.Gjatë kontrolleve në subjekte të ndryshme, shërbimet e Policisë kanë evidentuar 3 subjekte që ushtronin aktivitetin në kundërshtim me protokollet e sigurisë. Për pronarin e secilit subjekt është vendosur masa administrative 1.000.000 lekë.Gjithashtu janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 35 shtetas që janë konstatuar duke lëvizur në këmbë pas orës 20:00.Në zbatim të masave anticovid, Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët dhe drejtuesit e mjeteve që të respektojnë orën policore, të vendosin maskën dhe të ruajnë distancimin social, ndërsa subjektet tregtare, lokalet dhe restorantet të respektojnë protokollet e sigurisë dhe orarin e mbylljes, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment