Bota

Nuk kanë të ndalur skandalet/ Publikohet dosja e dytë për Donald Trump, me filmime seksuale

Dosja e parë e Christopher Steele u zbulua dhe u botua nga BuzzFeed në Janar 2017.
Featured image of article: Nuk kanë të ndalur skandalet/ Publikohet dosja e dytë për Donald Trump, me filmime seksuale Donald Trump dhe Melani Trump

SHBA– Ish spiuni britanik i cili publikoi një dosje që bëri pretendime shpërthyese në lidhje me fushatën presidenciale të Donald Trump 2016 dhe Rusia prodhoi një dosje të dytë, më parë të pa raportuar gjatë presidencës së Trump.

Dosja e parë e Christopher Steele u zbulua dhe u botua nga BuzzFeed në Janar 2017.

Sipas The Telegraph, ai raport detajonte pretendime të shumta për lidhje midis fushatës Trump dhe Rusisë dhe ai ra në vëmendjen e Komitetit të Inteligjencës së Senatit dhe FBI ndërsa ata hetuan ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale 2016.

Dokumenti përmbante gjithashtu pretendime se Rusia kishte materiale inkriminuese ndaj Trump, duke përfshirë një kasetë të tij me prostituta në një dhomë hoteli në Moskë në 2013.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Disa nga pohimet e tij kanë provuar të vërteta, megjithëse shumë akoma mbeten të pa vërtetuara. Trump e ka denoncuar atë si të rremë. Telegrafi, duke cituar burime të paemërtuara, raportoi se Steele prodhoi për FBI një dosje të dytë mbi Trump gjatë presidencës së tij, e cila zgjati nga janari 2017 deri në janar 2021.

Telegrafi shkroi se dokumenti i dytë “përmban inteligjencë të papërpunuar që bën pretendime të mëtejshme të ndërhyrjes ruse në zgjedhjet amerikane dhe gjithashtu referon pretendime në lidhje me ekzistencën e kasetave të mëtejshme seksuale”.

Gazeta gjithashtu tha se dosja e dytë mbështetej në burime të ndryshme nga ajo e parë. Ai gjithashtu tha se ekzistenca e një dosje të dytë sugjeroi që FBI ishte i sigurt në materialin në dosjen e tij të parë.

(d.a/dosja.al)

Një Koment në “Nuk kanë të ndalur skandalet/ Publikohet dosja e dytë për Donald Trump, me filmime seksuale

Shto Koment