Bota

Nuk ka të ndalur Rusia, pas SHBA dhe Çekisë dëbon dhe dy diplomatë bullgarë, duhet të largohen brenda 72 orësh

Në një deklaratë, të botuar në faqen e saj të internetit, ministria tha se diplomatët, të shpallur persona non grata, duhet të largohen nga Rusia brenda 72 orësh.
Featured image of article: Nuk ka të ndalur Rusia, pas SHBA dhe Çekisë dëbon dhe dy diplomatë bullgarë, duhet të largohen brenda 72 orësh Ambasada bullgare ne Rusi

RUSI– Rusia dëboi të Martën dy diplomatë bullgarë, sekretarin e parë dhe të dërguarin për bashkëpunimin tregtar dhe ekonomik.

Në një deklaratë, të botuar në faqen e saj të internetit, ministria tha se diplomatët, të shpallur persona non grata, duhet të largohen nga Rusia brenda 72 orësh.

“Kjo masë është një përgjigje ndaj vendimit të marrë në mars të këtij viti nga pala bullgare për të deklaruar” persona non grata “dy punonjës të Ambasadës Ruse në Sofje,” vuri në dukje ajo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas Reuters, në 22 Mars autoritetet bullgare shpallën dy diplomatë rusë persona non grata dhe u kërkuan atyre të largoheshin nga vendi brenda 72 orësh, pas një njoftimi nga Prokurori i Përgjithshëm i Bullgarisë, i cili tha se gjashtë punonjës aktualë dhe ish të Ministrisë së Mbrojtjes dhe inteligjencës ushtarake të vendit u arrestuan në dyshimi i spiunimit për Rusinë.

Një gjykatë ushtarake e rrethit vendosi pesë prej tyre në paraburgim me kërkesë të prokurorisë, ndërsa një i dyshuar u la i lirë me kusht pasi zyra e prokurorit nuk këmbënguli në arrestimin e tij.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment