Bota

Nuk ka të ndalur/ Izraeli harton planin për sulmin në terren të Gazës ndërsa dhuna e turmave përhapet

Ndërkohë, sulmet kanë vazhduar të përhapen përmes Izraelit në kaosin më të keq arabo-hebre për vite me rradhë. Gjatë natës të mërkurën, turmat e ekstremit të djathtë hebrenj dolën në rrugët në të gjithë vendin duke kërkuar arabë, ndërsa kishte raporte për përpjekje për të shtëna ndërsa qytetarët palestinezë të Izraelit u përplasën me policinë.
Featured image of article: Nuk ka të ndalur/ Izraeli harton planin për sulmin në terren të Gazës ndërsa dhuna e turmave përhapet Foto nga Izraeli

IZRAEL– Ushtria e Izraelit po harton një plan për një operacion të mundshëm tokësor në Gaza, ndërsa ajo shtyn përpara me një ofensivë të ashpër ajrore në enklavë dhe ndërsa Hamas, grupi militant që drejton Gaza, hap zjarr me raketa thellë në Izrael.

Planet e sulmit tokësor, të cilat janë në fazat e tyre fillestare dhe nuk janë miratuar, do t’u paraqiten të Enjten krerëve ushtarakë, të cilët do të shqyrtojnë nëse do t’ia dorëzojnë ato qeverisë së Izraelit, tha një zëdhënës i ushtrisë.

Sipas Guardian, Planet për të intensifikuar operacionin erdhën ndërsa kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, u tha kolegëve të kabinetit se vendi kishte refuzuar një propozim të Hamasit për një armëpushim. Oferta e një armëpushimi u bë të Mërkurën përmes ministrisë së jashtme ruse, e cila citoi një zyrtar të lartë të Hamasit të thoshte se grupi islamik ishte gati të ndalonte sulmet mbi një “bazë të ndërsjellë”.

Ndërkohë, sulmet kanë vazhduar të përhapen përmes Izraelit në kaosin më të keq arabo-hebre për vite me rradhë. Gjatë natës të mërkurën, turmat e ekstremit të djathtë hebrenj dolën në rrugët në të gjithë vendin duke kërkuar arabë, ndërsa kishte raporte për përpjekje për të shtëna ndërsa qytetarët palestinezë të Izraelit u përplasën me policinë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ushtria izraelite ka kryer qindra sulme ajrore në Gaza që nga e hëna, duke vrarë katër komandantë të lartë të Hamasit dhe një duzinë më shumë operativë të Hamasit. Dy godina shumëkatëshe që përmbanin banesa dhe zyra në Gaza ishin në shënjestër. Më shumë se 1,500 raketa janë lëshuar nga Gaza, sipas ushtrisë izraelite.

Më shumë se 80 palestinezë janë vrarë tani, përfshirë 17 fëmijë, sipas ministrisë së shëndetit të Gazës. Shtatë njerëz ishin vrarë në Izrael, thanë zyrtarët mjekësorë, duke përfshirë një djalë pesë vjeçar të vrarë nga copëzat të mërkurën në qytetin kufitar të Sderot.

(d.a/dosja.al)


Lajmi kryesor/ Zjarr dhe furi/ Izraeli nis luftën me Palestinës, Hamasi: ‘NE JEMI GATI’ për konflikt dhe trazira, numri i viktimave shkon në 83

Shto Koment