Politike

Nuk gjen rehat Bashkia e Vorës, ndryshon sërish kryetarin, hera e 5 që prej largimit të Kajmakut

Burime për Dosja.al bëjnë me dije se në krye të Bashkisë është caktuar Genci Picari, i cili u emërua në institucion në mënyrë të paligjshme nga Kajmaku para se të arratijes.
Featured image of article: Nuk gjen rehat Bashkia e Vorës, ndryshon sërish kryetarin, hera e 5 që prej largimit të Kajmakut

VORË– Bashkia e Vorës ka ndryshuar sërish kryetar, duke shënuar të pestin në radhë që prej largimit të Agim Kajmakut. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se në krye të Bashkisë është caktuar Genci Picari, i cili u emërua në institucion në mënyrë të paligjshme nga Kajmaku para se të arratijes.

I kthyer në detyrë nga Gjykata Administrative, Picari është kthyer në Bashki për të zëvendësuar Shefki Karamuçën. Ky i fundit zëvendësoji në detyrën e kryebashkiakut në detyrë,  Hekuran Brahimajt.

 Ish-kreu i Bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku, wshtw nw kwrkim që prej vitit 2019 pasi Partia Demokratike, e akuzoi se kishte fshehur një dënim që kishte marrë në Greqi. Edhe pse opozita publikoi fakte dhe dokumente për dënimin e tij në Greqi dhe për ndërrimin e emrin në Jorgo Toto, ai vijoi detyrën.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

PD shtoi presionin kundër tij dhe kërkonte me ngul largimin e tij nga detyra. Nga ana tjetër Prokuroria kishte bërë verifikimet dhe kishte dorëzuar dokumentet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve dhe po përgatitej shkarkimi i tij. Kajmaku pasi KQZ vendosi që t’i hiqte mandatin dyshohet se firmosi disa dokumente në kundërshtim me ligjin. Ai shkarkoi dy nënkryetarët e Bashkisë Vorë dhe u arratis.

Ndaj ish-kreut të Bashkisë së Vorës janë ngritur tre akuza, ajo e falsifikimit të formularit të dekriminalizimit, ushtrimit të funksioneve pas dhënies fund të tyre dhe ajo e falsifikimit të dokumenteve shtetërore.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment