Bota

“Nuk është Notre Dame”, rrjeti gëlon për Amazonën: Mushkëria e tokës po digjen, ku janë investimet

Të gjithë pyesin se çfarë po ndodh me pyllin e Amazonës.
Featured image of article: “Nuk është Notre Dame”, rrjeti gëlon për Amazonën: Mushkëria e tokës po digjen, ku janë investimet Foto të publikuara në rrjetet sociale

TIRANË– Ditën e sotme rrjetet scoiale janë mbuhsur me foto të pyllit të Amazonës që prej orësh është përfshirë nga flakët gjigante.

Ajo që bie në sy është se çdo herë që ka ndodhur diçka që ka prekur botën janë sensibilizuar shumë njerëz, shumë media, ndërsa për ‘mushkërinë’ e tokës nuk është bërë asnjë lëvizje.

Personazhë publikë ose jo postojnë foto në rrjetet sociale dhe krahasojnë reagimet të cilat u bënë në kohën kur u dogj katedralaja Ntee Dame në Paris me ato që po ndodhin këto ditë.

Dhe janë vërtet shumë larg njëra-tjetrës.

Ndërkohë që për katedralen e Parisit u mblodhën donacione të shumta nga njerëzit më të pasur të planetit, për pyllin e Amazonës nuk po bëhet asgjë., dhe vetëm e shohin teksa merr fund mushkëria e Tokës.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment