Rajoni

“Nuk do të respektojmë marrëveshjen”/ Albin Kurti kërcënon hapur SHBA-në: Nxitët përçarjen mes Kosovës dhe Serbisë

 • “Bëtë marrëveshje që të përçani Kosovën dhe Serbinë”/Grenell i përgjigjet Kurtit: Je gjithmonë kundër SHBA-së
 • Kurti në statusin që ka bërë në Twitter shprehet mjaft qartë se është plotësisht kudnër marrëveshjes që u nënshkrua më 4 shtator në SHBA, ku thotë se nënshkrimet e teksteve në Shtëpinë e bardhë janë kundër vullnetit të popullist.
  Featured image of article: “Nuk do të respektojmë marrëveshjen”/ Albin Kurti kërcënon hapur SHBA-në: Nxitët përçarjen mes Kosovës dhe Serbisë Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

  KOSOVË- Kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti ditën e sotme në një postimq ë ka bërë në rrjetet sociale është shrpehur se nëse ai do të vijë në pushtet nuk do ta respektojë marrëveshjen e nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë,.

  Kurti në statusin që ka bërë në Twitter shprehet mjaft qartë se është plotësisht kudnër marrëveshjes që u nënshkrua më 4 shtator në SHBA, ku thotë se nënshkrimet e teksteve në Shtëpinë e bardhë janë kundër vullnetit të popullist.

  Sakaq u ka dërguar edhe një mesazh SHBA-së që ishte ndërmjetësi kryesor i kësaj marrëveshje.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  “Ne nuk jemi të detyruar nga zotimet që bën kryeministri i paligjshëm i Kosovës kur të kthehemi në detyrë. Nënshkrimi i tij poshtë teksteve jo koherente është kundër vullnetit të popullit, rendit demokratik dhe shkel kushtetutën dhe ligjet e Kosovës.  Ato nuk do të ratifikohen në Parlamentin tonë. Ndërmjetësit duhet të përmbahen nga nxitja e marrëveshjeve që shkaktojnë përçarje të mëtejshme midis Kosovës dhe Serbisë. Vetëm dialogu parimor dhe i përgatitur mirë çon në marrëveshje të drejta dhe të qëndrueshme,” shkruan Kurti.

  Disa ditë më arë në një status që bëri Kurti në Facebook, tha se marrëveshja është e dëmshme për Kosovën ku dhe analizoi disa pika që prekin drejtëpërdjte vendin.

  (A.K.dosja.al)

  Etiketa:

  Shto Koment