Aktualitet

Njoftim i RËNDËSISHËM/ Ambasada gjermane rihap sektorin e vizave dhe pasaportave, kujdes: Aplikuesit do të reduktohen

Por, ambasada njofton gjithashtu se aplikuesit do të jenë në numër të reduktuar dhe se deri në një njoftimtë dytë, nuk do të ketë legalizime.
Featured image of article: Njoftim i RËNDËSISHËM/ Ambasada gjermane rihap sektorin e vizave dhe pasaportave, kujdes: Aplikuesit do të reduktohen Foto ilustruese
Përditësuar:

TIRANË– Sektori i vizave dhe i psaportave në ambasadën gjermane është riahpur. Lajmin e mirë e ka bërë me dije vetë ambasada gjermane përmes një statusi në rrjetet sociale. Nga dita e sotme, çdo person që dëshiron të aplikojë në këtë sector mund të paraqitet fizikisht, por duke respektuar protokollin e sigurisë.

Por, ambasada njofton gjithashtu se aplikuesit do të jenë në numër të reduktuar dhe se deri në një njoftimtë dytë, nuk do të ketë legalizime.

Njoftimi i plotë:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sektori i vizave hapet sërish me kapacitet të kufizuar. Prej ditës së hënë, datë 23 nëntor, Sektori i Vizave dhe Pashaportave  është sërish i hapur. Por numri i aplikimeve, që përpunohen çdo ditë, do të reduktohet. Për pasojë do të ketë detyrimisht shtyrje të orareve dhe datave të aplikimeve. Personat e prekur nga këto masa do të njoftohen personalisht. Por kjo mund të kërkojë disa javë. Ndërkohë shpërndarja e pashaportave të pajisura me vizë vijon në segmentet e zakonshme kohore. Lutemi të mbahet në konisderatë, që deri në një njoftim të dytë nuk mund të bëhen legalizime. Këto masa merren për të mbrojtur shëndetin e aplikuesve/-eve dhe të punonjësve/-eve. Synimi ynë është ruajtja e sigurisë në shërbim dhe mundësisht shmangia e një mbylljeje të plotë të Zyrës së Vizave për shkak të rasteve Covid-19. Për këtë qëllim na duhet të marrim masat përkatëse. Lutemi për mirëkuptimin tuaj.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment