Jete & Stil

Njihuni me ‘ishullin e orgjisë’ në Itali, ku gruaja kryente lojëra erotike me djem të rinj në sy të bashkëshortit! E kaluara e errët e një jete të shfrenuar seksuale

Gjatë viteve 1960, Zannone ishte një tërheqje sekrete pushimesh për çiftet aristokratike elegante dhe aventureske. Banorët që jetojnë në ishullin e afërt Ponza, nga ku nisen turnet e udhëhequra sot, kujtojnë ende çiftin skandaloz.

Me ujëra të gjelbërta smeraldi, qiellin blu dhe një peizazh të thyer e të zbrazët, Zannone ka gjithçka që duhet të prisni nga një destinacion gati i shkretë i ishullit italian. Ai gjithashtu ka një reputacion për diçka më të pazakontë: Orgjitë.

Historia tregon se në Zannone një çift i njohur luanin lojrat më të shfrenuara seksuale. Ish-peshkatari Giorgio Aniello rrëfen se si në një vilë të ngritur në pjesën shkëmbore me pamje nga deti Tirren jetoi Marquis Casati Stampa bashkë me gruan e tij (Ish aktore) Anna Fallarino, ku mbajtën festa ‘të çmendura’ seksi.

Tërheqja e madhe, përveç bukurisë natyrore të ishullit, është e kaluara e saj e errët, seksi, shumica e të cilave përqendrohet rreth Marquis dhe gruas së tij, Anna Fallarino.

“Ai ishte një burrë i zgjuar, një soditës që i pëlqente të shikonte dhe fotografonte gruan e tij duke bërë seks me djem të tjerë të rinj,”– shton Aniello.

 

Izolimi i ishullit e bëri atë një vend të përsosur për të organizuar festa të maskuara që kulmuan në skena të zhveshura, ku Anna shkonte me meshkuj të tjerë ndërsa i shoqi e fotografonte.

Dhjetra jahte dhe motoçikleta do të mblidheshin gjatë fundjavave në shtëpinë e Marquis ndërsa dukeshin, baronët, konteshat, VIP-a dhe miliarderët.

Vizitorët dhe mikpritësit pinin shumë. Gjatë punës së fundit të mirëmbajtjes, grumbuj shishesh të thyer dhe copa xhami u gjetën të varrosura në tokë nga autoritetet lokale. Sipas thashethemeve, vila kishte edhe një “dhomë të fshehur pasqyre” për të spiunuar në seanca të rënda seksi.

“Vila ishte një shoqëri jetese e nxehtë,” – kujton ish-kujdestari Salvatore Pagano, i cili dikur jetonte në vendin fqinj për marakizat: “Ishte çmendur këtu”.

Banorët që jetojnë në ishullin e afërt Ponza, nga ku nisen turnet e udhëhequra sot, kujtojnë ende çiftin skandaloz.

“Ne të gjithë e dinim se çfarë po ndodhte atje,”- thotë udhëzuesi turistik Riccardo Peci. “Ishte quajtur” ishulli me festa të çmendura seksi”, por askush kurrë nuk shqiptoi një fjalë në lidhje me atë përsëri.

Lojërat erotike përfunduan në gjakderdhje në vitin 1970 kur Anna ra në dashuri me një nga shumë dashnorët e saj të pashëm. Në një përshtatje të xhelozisë, burri i saj vrau palën, pastaj qëlloi veten në kokë në papafingo e tyre në Romë.

Tabloidët italianë nxituan të botojnë pjesë të “ditarit të fshehtë të gjelbër” të markezit, në të cilin ai me sa duket kishte shkruar në detaje për trekëndëshat e dashurisë së gruas së tij. Gjetjet më të nxehta, sidoqoftë, ishin 1.500 fotografi të pahijshme të mbyllura në sirtarët e zyrës së tij.

Nuk ka asgjë në Zannone sot, madje as një bar. Vetëm një far dhe vilë e zbardhur dhe një oborr spanjoll me pamje nga deti.

Vila ishte ndërtuar në vitet 1930 dhe kalohej nga një familje fisnike në një tjetër. Aristokracia italiane e kishte përdorur gjithnjë ishullin si një rezervë private të gjuetisë, duke e populluar atë me qindra dele të egra. Delet, banorët e vetëm modernë të Zannone, tani janë një specie e mbrojtur, në shtëpi në shkëmbinjtë e pjerrët, të errët.

Për vizitorët, rritja në shtëpinë e markezit, e vendosur në pikën më të lartë të Zannone, është e vështirë.

Kur netët e dekadencës së çiftit aristokratik përfunduan në tragjedi, rezidenca u mbyll dhe ishulli u rikuperua nga shteti.

Tani ishulli është shesh lojërash për vizitorët, të cilët mund të lahen në të njëjtat ujëra ku dikur Anna Fallarino kryente veprimet e turpshme.

Burimi: CNN

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment