Sociale

Njihuni me 17-vjeçarin nga Durrësi, i riu që themeloi kompaninë virtuale dhe po korr suksese

Prej 5 vitesh kompania e tij funksionon rregullisht online krahas kompanive të tjera, të cilat kërkojnë shërbime, game assets, game graphics etj.
Featured image of article: Njihuni me 17-vjeçarin nga Durrësi, i riu që themeloi kompaninë virtuale dhe po korr suksese Erlin Kananaj

DURRËS- Keni dëgjuar për kompaninë ndërkombëtare virtuale të një 17 vjeçari shqiptar?! Një tjetër histori suksesi, i shtohet listës së të rinjve të talentuar shqiptarë. Ai quhet Erlin Kananaj dhe është nga qyteti i Durrësit.

Gjithçka ka nisur në moshën tetëvjeçare. Për BusinesMag.al ai shprehet se ndryshe nga fëmijët e tjerë, që i shikojnë lojrat për t’u argëtuar, ai bëhej gjithmonë kurioz për anën teknike, si ishin ndërtuar këto lojra. Me orë të tëra kalonte kohë duke programuar dhe duke punuar fort, për të realizuar “ëndrrat e mëdha të një fëmije të vogël”. Por, e gjithë kjo dëshirë për të punuar në një moshë kaq të vogël, lidhej edhe me disa arsye familjare të Erlinit, ku me shumë punë ia arriti që të jepte kontributin e tij.

Loja e parë që krijoi ishte një lojë me robotë. Për krijimin e kësaj loje ai është ndihmuar nga tre miq virtualë, një japonez, një çek dhe një amerikan. Loja pati sukses dhe u solli edhe të ardhura. Nxitur nga asistenti i tyre ata filluan të mendonin të bënin diçka edhe për kompaninë botërore gjigande të video game-ve, IE Games.

Në fillim emri i kompanisë ishte tepër i thjeshtë, Erlin Setups ndërsa tani kompania zotëron emrin Noel Crafts & Foundation.  Prej 5 vitesh kompania e tij funksionon rregullisht online krahas kompanive të tjera, të cilat kërkojnë shërbime, game assets, game graphics etj. Planet e tyre dhe projektet janë të shumta, por aktualisht nuk kanë një lojë të re publike, pasi po punojnë për të perfeksionuar lojën që krijuan për herë të parë, Robotic Lands.

Kompania është në proces regjistrimi. Fillimisht ai do të aplikojë për patentën e lojës së ardhshme. Ambicia e tij është vlerësuar gjithmonë nga prindërit. Si çdo rrugëtim në sipërmarrje edhe Erlini ka patur vështirësitë e tij. E kanë munduar disa pyetje: si të hynte në treg, si të avanconte, si do të bindë klientin që të blejë produktin e të tilla si këto, por fakti që sot kompania e tij ka 25 anëtarë, tregon se edhe pse i vogël në moshë, ka hedhur hapa të sigurtë.

I pyetur nga BusinesMag se si mësoi programimin dhe anglishten në një moshë aq të vogël, ai shprehet se videot tutoriale në yotube kanë qenë “mësuesi i tij më besnik”.

“Në të ardhmen synoj të vazhdoj studimet në Harëard për degën IT dhe të bëhem pjesë e stafit të Microsoft, SpaceX dhe Tesla”, thotë ai. Aktualisht është shumë i fokusuar tek kompania e tij virtuale, duke punuar për produktet dhe shërbimet mbi lojrat më të famshme në internet, si p.sh Minecraft, Xenforo etj.

“Të nxjerr lojën e re në publik dhe gjithashtu të nxjerr në treg një projekt për të cilin po punoj fort, është ajo ç’ka synoj në këtë moment”,- thotë Erlin Kananaj.

Shto Koment