Kuriozitete

Njihuni me 15 vendet që kanë numrin më të madh të pasanikëve në botë! Ja kush e kryeson listën me 585 miliarderë (FOTO)

15 vendet ku jetojnë miliarderët më të mëdhenj në botë.

Edhe pse miliarderët mund të zgjedhin të jetojnë kudo që dëshirojnë në botë, duket se shumica prej tyre preferojnë të njëjtat vende.

Aktualisht ka në botë 1,732 miliarderë. 15 vende mbizotëruan për sa i përket, se sa prej tyre jetojnë atje, sipas firmës M&A Latona, e cila analizoi pesë vjet të një raporti pasurie të përpiluar nga kompania e pasurive të patundshme “Knight Frank”.

Shikoni se cilat shtete në mbarë botën kanë më shumë miliarderë, të renditur nga vendet me më pak miliarderë, tek ato me numrin më të madh.

       Australia, 34 miliarderë                        

Numri i miliarderëve që banojnë në Australi është rritur me 55% gjatë pesë viteve të fundit.Por ndërsa një qytet në metropol si Sidnei mund të duket si vendi ideal, shumë nga më të pasurit e vendit preferojnë në të vërtetë të jetojnë në periferi, jashtë Melburnit. Zona, e quajtur Toorak, strehon 23 nga 250 njerëzit më të pasur në Australi, sipas MailOnline.

      14. Tajvan, 35 miliarderë

Në pesë vitet e fundit, Tajvani ka fituar tetë miliarderë. Shumica e miliarderëve të vendit janë vetë-bërë, sipas Taiëan Neës, dhe më pak se një e treta mbështetet në një pasuri familjare. Pasuria e tyre e kombinuar është 85.5 miliardë dollarë.

        Japonia, 35 miliarderë

Lista e miliarderëve në Japoni është shtuar më shumë se dyfishi në pesë vitet e fundit. Më i pasuri nga të pasurit atje është Tadashi Yanai, themelues i kompanisë së modës Fast Retailing dhe një anëtar me ndikim i bordit të Softbank. Vlera e tij neto e vlerësuar është 31.4 miliardë dollarë. Sipas Forbes, ka 45 miliarderë aktualë të lindur në Japoni, por të gjithë nuk qëndrojnë atje.

 1. Zvicër, 36 miliarderë

Zvicra pati rritjen e dytë të përqindjes në miliarderë gjatë 5 viteve, gati duke trefishuar popullsinë e saj të miliarderëve që nga viti 2015.

 1. Franca, 40 miliarderë

Numri i miliarderëve në Francë është rritur me 67% në pesë vjet. Pasuria personale e miliarderëve francezë është rritur me më shumë se dy herë se ritmin e miliarderëve amerikanë dhe kinezë në gjysmën e parë të vitit 2019, raportoi Business Insider në korrik të vitit 2019.

 1. Italia, 43 miliarderë

Italia ka dyfishuar numrin e saj të miliarderëve në pesë vitet e fundit. Njeriu më i pasur i kombit është Giovanni Ferrero, miliarderi i fshehtë që qëndron pas Ferrero Group, prodhuesit e çokollatave Nutella dhe Ferrero Rocher. Ai ka një vlerë neto të vlerësuar prej 32 miliardë dollarë, sipas Bloomberg.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
 1. Koreja e Jugut, 44 miliarderë

Pesë vjet më parë, kishte vetëm 24 miliarderë në Korenë e Jugut. Shifra tani është pothuajse dyfishuar. Në krye të kësaj liste është kryetari i Samsung Group, Lee Kun-Hee, i cili ka një vlerë të vlerësuar 20.3 miliardë dollarë, sipas Forbes.

 1. Kanada, 46 miliarderë

Familja mesatare e miliarderëve në Kanada vlen 3 miliardë dollarë. Së bashku ata kanë po aq pasuri sa tre krahinat kanadeze të kombinuara, sipas Hillary Hoffoëer të Business Insider.

 1. Mbretëri e Bashkuar, 54 miliarderë

Megjithë madhësinë e saj, Mbretëria e Bashkuar është shtëpia e 54 miliarderëve, duke përfshirë eSir Jim Ratcliffe, Alan Sugar dhe Sir James Dyson. Vëllezërit, aksionerët dhe kryetarët e Hinduja kryesojnë këtë listë me një vlerë neto prej 31.7 miliardë dollarë, sipas The Guardian.

 1. Hong Kong, 64 miliarderë

Hong Kong, i cili ka fituar 24 miliarderë të tjerë në pesë vitet e fundit, ka disa prej pasurive të patundshme më të shtrenjta në botë, raportoi Katie Ëarren i Business Insider.

 1. Rusia, 101 miliarderë

Rusia është i vetmi vend në këtë listë që ka parë një ulje të miliarderëve, nga 110 në 2013 në 101 në 2018.

 1. India, 119 miliarderë

Në pesë vitet e fundit, India ka parë një rritje të madhe prej 116% në numrin e miliarderëve që jetojnë në qytetet e saj. Mumbai është qyteti më i preferuar në mesin e miliarderëve në vend, sipas The Times of India.

 1. Gjermania, 123 miliarderë.

Gjermania është ekonomia më e madhe e Evropës dhe ka numrin e saj më të madh të miliarderëve gjithashtu. 11 gjermanët më të pasur kanë një vlerë prej 197 miliardë dollarë.

 1. Kina, 373 miliarderë.

Ekonomia e lulëzuar e Kinës prodhoi një rritje prej 206% të numrit të miliarderëve atje brenda vetëm pesë viteve. Njeriu më i pasur në Kinë është themeluesi i Alibaba, Jack Ma, me një vlerë neto 39 miliardë dollarë.

 1. SHBA, 585 miliarderë

SHBA mbetet qendra botërore për miliarderët. Me kryesimin e Jeff Bezos, Bill Gates dhe Mark Zuckerberg, që kapin një vlerë neto prej gati 300 miliardë dollarësh, nuk është për t’u habitur që SH.B.A. është shtëpi për kaq shumë individë me vlerë të lartë.


Burimi: Bussines Insider

R.L/Dosja.al

Shto Koment