Bota

“Njerëzit vdesin çdo ditë”, Doktori që nuk ka marrë pushime prej më shumë se 3 muajsh: Në një javë kam nënshkruar më shumë certifikata vdekjeje sesa gjithë karrierën time

Edhe java e kaluar ishte më e vështira e tij në gjithë këtë kohë që ka punuar mes situatës të vështirë të pandemisë. Me Houston që me një rritje të rasteve Covid-19, ai nënshkroi më shumë certifikata vdekjeje sesa në të gjithë karrierën e tij.
Featured image of article: “Njerëzit vdesin çdo ditë”, Doktori që nuk ka marrë pushime prej më shumë se 3 muajsh: Në një javë kam nënshkruar më shumë certifikata vdekjeje sesa gjithë karrierën time Dr. Joseph Varon, zyrtari kryesor mjekësor në Qendrën Mjekësore të Përkujtimit të Houston-it.

SHBA– Doktor Joseph Varon nuk ka pasur asnjë ditë pushimi në muajin e kaluar. E premtja ishte java e 13-të e tij radhazi që drejtonte njësinë e koronavirusit në Qendrën Mjekësore të Përkujtimit të Houston-it.

“Nëse më pyet se si dreqin kam qenë në gjendje të mbijetoj për 134 ditë pa ndalesë, mendoj se është adrenalina. Por unë jam duke vrapuar në tym, është e vështirë.“- ka deklaruar ai.

Edhe java e kaluar ishte më e vështira e tij në gjithë këtë kohë që ka punuar mes situatës të vështirë të pandemisë. Me Houston që me një rritje të rasteve Covid-19, ai nënshkroi më shumë certifikata vdekjeje sesa në të gjithë karrierën e tij.

 

“Njerëzit po vdesin çdo ditë.”- u shpreh ai. Dita e punës e Varonit niste herët. Rreth orës 4:30 ose 5 të mëngjesit, ai shkon në spital dhe shkon direkt në njësinë koronavirus, ku ai dhe ekipi i tij kalojnë tek të gjithë pacientët. Pastaj ai fillon të ndajë oraret.

Varon shkroi këtë shënim që detajoi vdekjen e një pacienti më 17 korrik.

“Ai është i përfshirë me gjithçka dhe shumë personal. Ai ulet në shtrat me njerëzit, do t’i përqafojë dhe të bisedojë. Është shumë e pabesueshme për tu parë.”– u shpreh fotografi Callaghan O’Hare, i cili i ka hyrë disa herë gjatë një muaji të kaluar në infektiv.

Kujdesi për pacientët me koronavirus zgjat minimumi 10 orë çdo ditë, tha Varon. Më pas ai takohet me pacientët e tij të tjerë në spital, me ata që nuk kanë koronavirus.

“Nëse jam me fat, kthehem në shtëpi para orës 10 të natës. Nëse nuk kam fat, që është shumica e kohës, shkoj në shtëpi pas mesnatës.“- tha ai.

Varon dhe ekipi i tij kalojnë skedarët e pacientëve gjatë një takimi të përditshëm.

Varon nuk është i vetmi që bën flijime. Ai është i shpejtë për të lavdëruar ekipin e tij dhe orët e gjata dhe të vështira.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Jeta e infermierisë brenda një njësie Covid është e vështirë. Sa herë që hyjnë dhe veshin ato rrobat e bardha, ne dalin duke djersitur sikur nuk ka një të nesërme. Është si një mini sauna për ne.”– tha ai.

Puna është fizikisht rraskapitëse, me të gjithë personelin që kanë disa shtresa të pajisjeve mbrojtëse personale, ose PPE.

“Kam parë infermiere, në mes të turneve, vetëm fillojnë të qajnë, sepse ata thjesht nuk mund ta trajtojnë më. Ata vërtet përpiqen të marrin kohën për të njohur pacientët.”– tha ai.

Varon i kalon një copë letër kolegut Cesar Barrera ndërsa kontrollon pacientët në dhomën e urgjencës.

Nuk është e lehtë të lidhesh me dikë kur fytyra jote është e mbuluar nga një maskë dhe një mburojë dhe je i veshur me kokë deri tek këmbët në PPE. Por skuadra e Varonit ka një zgjidhje.

“Mjeku dhe infermierët të gjithë do të vendosin fotografi të printuara mbi veshjen e tyre, në mënyrë që pacientët të paktën të dinë se si duken dhe të kenë një ide se me kë po bisedojnë.”- tha O’Hare.

Tre infermierë në stafin e Varon janë infektuar me Covid-19 në muajt e fundit. Varon nuk e di se ku e kanë kontraktuar virusin, por në spital ata janë gjithmonë të kujdesshëm në lidhje me PPE.

Efrain Guevara në shtratin e spitalit, 17 korrik. Ai u shtrua në spital pasi u diagnostikua me Covid-19.

“Shpesh u them njerëzve që ndjehen më të qetë brenda njësisë sime sesa jashtë njësisë sime.”– përfundoi mjeku.

Burimi: CNN

A.C/Dosja.al

Shto Koment