Bota

Protestat në Mianmar/ Njëmbëdhjetë të vrarë janë raportuar sot nga përplasja e protestuesve me juntën ushtarake

Fillimisht, gjashtë kamionë me forca ushtarake u vendosën për të shuar protestuesit në qytetin Taze, thanë njësitë e lajmeve Myanmar Now dhe Irrawaddy. Kur protestuesit kundërshtuan me armë të punuar me dorë, thika dhe bomba zjarri, u sollën edhe pesë kamionë trupash të tjerë.
Featured image of article: Protestat në Mianmar/ Njëmbëdhjetë të vrarë janë raportuar sot nga përplasja e protestuesve me juntën ushtarake Pamje nga protesta ne Mianmar

MIANMAR– Demonstruesit anti-grusht shteti në Mianmar luftuan përsëri me armë të bëra me dorë dhe bomba zjarri kundër një goditje nga forcat e sigurisë në një qytet në veriperëndim, ku të paktën 11 nga protestuesit u vranë, njoftoi media vendase.

Fillimisht, gjashtë kamionë me forca ushtarake u vendosën për të shuar protestuesit në qytetin Taze, thanë njësitë e lajmeve Myanmar Now dhe Irrawaddy. Kur protestuesit kundërshtuan me armë të punuar me dorë, thika dhe bomba zjarri, u sollën edhe pesë kamionë trupash të tjerë.

Sipas Reuters, luftimet vazhduan deri sot në mëngjes dhe të paktën 11 protestues u vranë dhe rreth 20 u plagosën. Nuk kishte asnjë fjalë për ndonjë viktimë midis ushtarëve. Kjo do ta çonte numrin e civilëve të vrarë nga forcat e sigurisë në mbi 600 që kur junta mori pushtetin nga qeveria e zgjedhur e Aung San Suu Kyi më 1 shkurt, sipas Shoqatës së Ndihmës për të Burgosurit Politikë (AAPP).

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Taze është afër qytetit të Kale, ku të paktën 12 njerëz u vranë në një përplasje të ngjashme midis trupave dhe protestuesve të Mërkurën, sipas mediave të lajmeve dhe dëshmitarëve. Forcat e sigurisë qëlluan me plumba të drejtpërdrejta, granata dhe mitraloza mbi protestuesit që po kërkonin rivendosjen e qeverisë së Suu Kyi, tha AAPP.

AAPP ka thënë se 2,847 njerëz ishin duke u mbajtur në paraburgim. Përveç kësaj, urdhër-arreste janë lëshuar për qindra njerëz, me juntën këtë javë duke ndjekur shumë ndikues, argëtues, artistë dhe muzikantë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment