Politike

Një vjetori i themelimit të Tuzit, ish-ministri Bushati: Simbolikë e veçantë, tashmë u takon shqiptarëve të dëshmojnë vizion

 • Koncert madhëshor dhe premtime për mbështetje, Tuzi feston një vjetorin e themelimit
 • Deputeti i PS-së, Ditmir Bushati shkruan se "Dita e Komunës" ka një simbolikë të veçantë për shqiptarët dhe vlen për t'u marrë si shembull frymëzues. 
  Featured image of article: Një vjetori i themelimit të Tuzit, ish-ministri Bushati: Simbolikë e veçantë, tashmë u takon shqiptarëve të dëshmojnë vizion Ditmir Bushati

  TIRANË– Deputeti i PS-së, Ditmir Bushati ka përshendetur një vjetorin e themelimit të Komunës së Tuzit në Malin e Zi.

  Me anë të një postimi në Facebook, ish-ministri i Jashtëm shkruan se “Dita e Komunës” ka një simbolikë të veçantë për shqiptarët dhe vlen për t’u marrë si shembull frymëzues.

  “Dita e Komunës së Tuzit, është një ditë me rëndësi dhe simbolikë të veçantë. Komuna e pavarur e Tuzit është një realitet, falë bashkimit të të gjithë faktorëve përreth Forumit Shqiptar, duke u bërë një shembull frymëzues. Tashmë, u takon shqiptarëve të Tuzit të dëshmojnë vizion, intuitë dhe largpamësi në drejtimin e komunës”,-shkruan ndër të tjera Bushati.

  Reagimi i plotë: 

  Dita e Komunës së Tuzit, është një ditë me rëndësi dhe simbolikë të veçantë. Komuna e pavarur e Tuzit është një realitet, falë bashkimit të të gjithë faktorëve përreth Forumit Shqiptar, duke u bërë një shembull frymëzues.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Përvjetori i Komunës ështe një rast i mirë për të analizuar se çfarë është arritur nga dita e parë e marrjes së statusit të Tuzit, si komunë e pavarur, dhe për të vlerësuar kontributin e pazëvendësueshëm të të gjithë aktorëve politikë dhe diasporës.

  Tashmë, u takon shqiptarëve të Tuzit të dëshmojnë vizion, intuitë dhe largpamësi në drejtimin e komunës, përmes bashkëpunimit me pushtetin qendror, dhe garantimit të bashkëjetesës me malazezët dhe grupet e tjera etnike. #ShqiptarëtBashkë

  Dje u shënua një vit nga krijimi i Komunës së Tuzit. Tuzi u nda nga kryeqyteti i Malit të Zi, Podgorica, në shtator të vitit të kaluar dhe drejtohet nga shqiptarët. Për herë të parë në historinë e proceseve të tilla lokale, partitë politike shqiptare dolën të bashkuar në koalicionin “Malësia na Bashkon”.

  (k.m/dosja.al)

  Shto Koment