KRYESORET
Bota

Një vit pas betimit të Joe Biden, a është Amerika në prag të luftës civile?

20 Janar 2022, 07:24 Nga DOSJA
Një vit pas betimit të Joe Biden, a është Amerika në

SHBA – Një vit pas inaugurimit të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ish-presidenti Jimmy Carter paralajmëron se SHBA-ja “po lëkundet buzë një humnere”, pasi demokracia “është nën kërcënim”.

Autorja Barbara Walter thotë se vendi “është afër një lufte civile – më shumë seç do të donte të besonte secili prej nesh”.

“Kjo është dita e Amerikës. Kjo është dita e demokracisë. Një ditë historie dhe shprese, ripërtëritjeje dhe vendosmërie… Dhe në këtë moment, miqtë e mi, demokracia ka fituar”, ka thënë Biden para një viti.

“Beteja për shpirtin e Amerikës nuk ka përfunduar”, ka thënë ai më 6 janar, në përvjetorin e parë të trazirave në Kongres.

Më 6 janar të vitit 2021, mbështetësit republikanë të ish-presidentit amerikan, Donald Trump, kanë hyrë dhunshëm në ndërtesën e Kongresit amerikan, në përpjekje për të penguar konfirmimin e rezultateve të zgjedhjeve, që fitues kanë nxjerrë demokratin Biden.

SHBA-ja është thellësisht e ndarë politikisht, ndërsa lufton edhe me sfida të tjera: nga pandemia e koronavirusit deri tek ato ndërkombëtare.

Në korrik të vitit të kaluar, gjatë fushatës së republikanëve për të ndryshuar legjislacionin zgjedhor në shtetet ku kanë shumicën, Biden ka thënë:

“Po përballemi me testin më të rëndësishëm të demokracisë sonë që nga Lufta Civile (1861-1865)”.

“Këto nuk janë kërcënime boshe”, ka thënë senatorja demokrate, Amy Klobuchar.

“Janë përpjekje reale për t’iu hequr të drejtën e votës amerikanëve të rëndomtë – të moshuarve, personave me aftësi të kufizuara, njerëzve që nuk mund të qëndrojnë në radhë dhjetë orë për të votuar”, ka thënë ajo.

Shtetet e udhëhequra nga republikanët kanë vendosur kufizime në votimet me postë dhe verifikimin e votuesve që nga zgjedhjet e vitit 2020. Udhëheqësit e tyre pretendojnë se në këto zgjedhje janë bërë mashtrime, edhe pse nuk ka prova konkrete për to.

Sipas ish-guvernatorit të Kalifornisë, Arnold Schwarzenegger, politikanët “i vizatojnë kufijtë e distrikteve, në mënyrë që të mund t’i zgjedhin votuesit, në vend se votuesit t’i zgjedhin politikanët”.

Kongresistja republikane, Marjorie Taylor Greene, ka thënë se “demokratët nuk brengosen për atë që thonë republikanët”.

“Atyre nuk u intereson se çfarë thonë elektoratet dhe votuesit tanë. Ata kujdesen vetëm për shtyrjen përpara të agjendës së tyre socialiste. Ata, thjesht, kujdesen për të na hequr lirinë”, ka thënë ajo.

Administrata Biden po përpiqet t’i shfuqizojë kufizimet e vendosura në të paktën 19 shtete, por nuk ka mbështetje në Senat.

Ndërkohë, besnikët e Trumpit po i zëvendësojnë edhe zyrtarët profesionistë të zgjedhjeve, të cilët gjithashtu kërcënohen.

“Stafi ka nisur të marrë thirrje të ndryshme, që thonë se bandat e motoçikletave janë në rrugë për t’i vrarë të gjithë. Ka pasur shumë fyerje raciste. Stafi im është ndoshta 99 për qind afrikano-amerikan”, ka thënë drejtori i Komisionit Zgjedhor në Fulton të Xhorxhias, Richard Baron.

Disa hulumtime vlerësojnë se Shtetet e Bashkuara janë shndërruar në një “anokraci” – “diçka midis demokracisë dhe autokracisë”.

“Ne përballemi me një rrezik serioz që demokracia amerikane – siç e njohim ne – të përfundojë në vitin 2024”, ka thënë Richard Hassen, ekspert për legjislacionin dhe ligjin zgjedhor në SHBA.

Ekspertët thonë se kryengritja kundër demokracisë amerikane, që ka nisur më 6 janar, 2021, ka vazhduar me ndryshimet e përmendura në ligjet zgjedhore, andaj shumë pyeten nëse skenat e pakëndshme të vitit të kaluar, kanë qenë vetëm një provë për ngjarjen kryesore: zgjedhjet presidenciale të vitit 2024, në të cilat Trump mund të kandidojë përsëri.

“Nëse rezultatet e zgjedhjeve janë shumë ngushtë, ka shqetësime nëse kandidati humbës do ta pranojë legjitimitetin e procesit”, thotë Rick Pildis, profesor i Shkollës Juridike të Nju Jorkut.

Sipas një sondazhi të Institutit për Hulumtime Publike të Religjionit, “më shumë se 70 për qind e republikanëve ende besojnë se Trump është vjedhur në zgjedhjet e vitit 2020”, ndërsa pothuajse një e treta e republikanëve pajtohen se “patriotët e vërtetë amerikanë ndoshta do të duhet të përdorin dhunën për të shpëtuar vendin”.

Kur Biden ka marrë detyrën si presidenti i 46-të i SHBA-së, më 20 janar të vitit 2021, ai ka thënë se fitorja e tij “nuk është triumf i një kandidati, por i një kauze – kauze të demokracisë”.

Duke folur vetëm disa ditë pas trazirave në Kongres, ai është zotuar se do ta rikthejë unitetin dhe do të bëjë “gjëra të mëdha”.

“Ne mund t’i korrigjojmë gabimet. Ne mund t’i vendosim njerëzit në punë të mira. Ne mund t’i dërgojmë fëmijët tanë në shkolla të sigurta. Ne mund ta kapërcejmë këtë virus vdekjeprurës”, ka thënë ai.

Pavarësisht një gare të ashpër presidenciale, Biden e ka nisur mandatin me 56% për qind mbështetje nga amerikanët, ka treguar një sondazh nga organizata RealClearPolitics.

Ai po ashtu ka fituar mbi 80 milionë vota – më shumë se çdo president tjetër.

Por, vlerësimet për të kanë marrë teposhtën kur ka nisur tërheqjen masive të trupave amerikane nga Afganistani, në verë.

Në atë kohë edhe varianti Delta i koronavirusit ka marrë hov në SHBA.

Që atëherë, mbështetja për të është në rënie – aktualisht rreth 42 për qind.

Krahasuar me presidentët e tjerë të fundit, vetëm Donald Trump ka pasur një vit të parë më zhgënjyes. Sipas sondazhit të Gallupit, vlerësimi për të ka rënë nga 45% në ditën e inaugurimit në 35% një vit më vonë.

Barack Obama ka filluar me gati 70% mbështetje dhe ka përfunduar në afër 50% një vit më vonë.

George W. Bush ka filluar mandatin e tij të parë në një pozicion të ngjashëm me Bidenin – me mbështetje rreth 60%, porse ajo është rritur në gati 90% pas sulmeve të 11 shtatorit, 2001. (REL)

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?

Duka për presidentin e ri: Ne s'kemi asgjë në dorë, ta provojmë. Mediu: Marrëveshje me "djallin"

Presidenti, Balla sfidon opozitën: Keni 20 emra ju për të propozuar emra? (KUSHTI për Berishën)

Presidenti/ Fatmir Mediu: Nuk kemi më kohë, opozita të vijë me emër, ndryshe proces fals

Presidenti/ Mesila Doda: Le të futemi sa më shpejt në një proces real

Presidenti/ Alibeaj bën SKEMËN: Ne sjellim 4 emra, 2 nga ata zgjidhini ju, negociojmë për 'finalin'

Zgjedhja e Presidentit, Alibeaj: Ai që do ulet atje të mos jetë as i njërit e as i tjetrit

Presidenti/ PD kërkon 4 kandidatura, Balla: Kushtin tuaj nuk e pranojmë

Rama: Mirëseerdhe në grupin e inkriminuarve! U pagëzove me këtë ujin e baltës

Tjetër aksident në Dhërmi, shoferi hidhet nga betonerja për të shpëtuar

Makina tërheq zvarrë 20-vjeçaren tek vizat e bardha në Tiranë

Propozimi për kriteret e presidentit, Alibeaj: Balla e bëri kastile, i thashë flasim tani

Investimet strategjike, PD: Pronat grabiten nga ministrat e zyrtarët e lartë të PS, aksion kriminal

Aksidenti tek rreth-rrotullimi i TEG-ut, s'dihet për viktima

Apeli s'merr vendim për Lefter Kokën! Avokati: S'ka pse të bashkëpunojë me drejtësinë

"17 maji"/ Presidenti Meta kujton takimin Rama-Basha: Dita më e errët pluralizmit politik

Parti tjetër apo rikthim tek LSI, Meta: Gjithmonë në krye të detyrës, dihet kujt i ka hyrë tartakuti

Shkrimi i gazetës austriake për lobimin 700 mijë $ në SHBA, Meta: Mashtrim! Isha me Petritin

Bashkëpunim me Edi Ramën? Meta “s'i mbyll derën” kryeministrit: Kam vetëm një kusht

Rama thirrje SPAK ta hetojë, Meta: Shqipëria më pret, kjo është e vërtetë! Kam armët më të forta

'Derën e ka të hapur'/ Biseda me demokratin, Rama: Ishte i mërzitur, më tha se i kishte ikur partia

Sulmon prokurorët dhe gjyqtarët, Rama: Disa KÇK mbajnë peng procesin e rindërtimit

I vëzhgon të gjithë me radhë! Rama 'sulmon' Veliajn: Mbjell pemë për të dalë në televizor

Dosja-POP/ Dubai Porta Potty!