Bota

Një skenë horrori/ Refugjati nga Somalia gjendet i vdekur dhe i rrethuar nga minjtë në kampin grek

Azilkërkuesit të cilët fillimisht kishin paralajmëruar stafin folën me tmerr kur panë minjtë që grumbulloheshin. Ishte e hëna e Pashkëve Ortodokse, një festë kombëtare në Greqi. 28-vjeçari, i cili nuk është përmendur nga autoritetet greke, mendohet se ka vdekur për shkaqe natyrore
Featured image of article: Një skenë horrori/ Refugjati nga Somalia gjendet i vdekur dhe i rrethuar nga minjtë në kampin grek Foto Ilustruese

GREQI- Në një kamp të shkretë refugjatësh në ishullin grek të Chios në fillim të kësaj jave, një i ri vdiq i vetëm në një tendë. Në kohën që rojet mbërritën në vendngjarje, rreth 12 orë pas vdekjes së refugjatit somalez, trupi u rrethua nga brejtësit.

Azilkërkuesit të cilët fillimisht kishin paralajmëruar stafin folën me tmerr kur panë minjtë që grumbulloheshin. Ishte e hëna e Pashkëve Ortodokse, një festë kombëtare në Greqi. 28-vjeçari, i cili nuk është përmendur nga autoritetet greke, mendohet se ka vdekur për shkaqe natyrore.

Sipas Guardian, në një deklaratë të shkurtër, ministria greke e emigracionit përjashtoi lojën e ndyrë dhe tha se “njeriu i pafat” u gjet nga një mjek ushtarak dhe që kishte kafshime në vesh dhe në dorë. Megjithëse ishte një refugjat i regjistruar, somalezit iu kërkua të qëndronte në qendrën mbajtëse të majës së kodrës Vial të Chios për shkak të kufizimeve të Covid-19.

Për punëtorët e ndihmës në Lesbos, Chios, Samos, Leros dhe Kos, pesë ishujt e Egjeut në vijën e parë të flukseve të migrantëve, incidenti ofron prova të mëtejshme të dështimeve të politikave të kontrollit që udhëheqësit e BE-së kanë ndjekur në kufijtë e një kontinenti në dukje të dëshpëruar për ti mbajtur azilkërkuesit jashtë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Arritjet e azilkërkuesve në Evropë kanë rënë në mënyrë dramatike gjatë vitit të kaluar. Rreth 11,472 burra, gra dhe fëmijë janë regjistruar tani në postat e Egjeut, sipas ministries së mbrojtjes së qytetarëve të Greqisë. Që nga marrëveshja e diskutueshme e BE-së me Turqinë, për të ndaluar rrjedhën e njerëzve, ishujt janë bërë një mbrojtës në betejën e BE-së për të mbajtur emigrantët larg.

Athina mori rreth 3 miliardë euro nga fondet e BE-së për të menaxhuar krizën e emigracionit midis 2015 dhe 2020, por kritikët pretendojnë se provat e shpenzimeve nuk mund të shihen në terren, ku kushtet janë të tmerrshme sipas një vëzhguesi të të drejtave të njeriut.

Greqia, si shtetet e tjera të BE, akuzohet për kthime mbrapa të emigrantëve dhe refugjatëve. Por në mënyrë triumfuese ministri i migracionit i vendit, Notis Mitarachi, kohët e fundit tha se me kontrollet e forcuara kufitare pas kërcënimit të Turqisë për të mbushur Europën me azilkërkues, më shumë njerëz ishin larguar nga Greqia sesa kishin mbërritur që nga marsi i vitit të kaluar.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment