Bota

Një shkollë sekrete e trajnimit për luftëtarët e kulturës ekstreme ka lidhje të ngushta me politikanët britanikë

Akademia Judeo-Kristiane e ngritur në Perëndim është një 'shkollë gladiatore' për të trajnuar 'gjeneratën e ardhshme të udhëheqësve nacionalistë dhe populistë'.
Featured image of article: Një shkollë sekrete e trajnimit për luftëtarët e kulturës ekstreme ka lidhje të ngushta me politikanët britanikë Foto ilustruese.

Një shkollë sekrete e trajnimit për “luftëtarët e kulturës ekstreme” e krijuar nga Steve Bannon ka lidhje të ngushta me politikanët dhe këshilltarët konservatorë britanikë, ka zbuluar një hetim.

Akademia për Perëndimin e Judeo-Kristianit ngriti themelet në një ish-manastir të vjetër 800-vjeçar në fillim të këtij viti me synimin e deklaruar për t’u bërë një “shkollë gladiatore” për të trajnuar “gjeneratën e ardhshme të udhëheqësve nacionalistë dhe populistë” të cilët do të propagandojnë ideologjinë në të gjithë Evropën.

Ndërsa ish- këshilltari i Trump, Z. Bannon shkroi planin mësimor të akademisë dhe zgjodhi emrin e tij, operacionet e përditshme trajtohen nga një institut i krahut të djathtë i quajtur “Instituti Dignitatis Humanae” (DHI). DHI mburret me një sërë lidhjesh me Partinë Konservatore të Britanisë që datojnë vite më parë.

Bannon ka lavdëruar themeluesin e institutit, Benjamin Harnwell. Harnwell krijoi institutin duke punuar për eurodeputetin konservator Nirj Deva në Parlamentin Europian, përpara se të largohet nga ky rol për t’u përqëndruar në institut.

Por eurodeputeti  Z. Deva, i cili po qëndron për partinë e tij përsëri në zgjedhjet e javës së ardhshme në Parlamentin Europian në zonën e sigurtë të Anglisë në Juglindje, ka lidhjet e tij me institutin , ashtu si edhe konservatorët e tjerë britanikë.

Por çfarë është ky insitut?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Akademia e trajnimit populiste e drejtuar nga DHI është e vendosur në Abbey of Trisulti në periferi të qytetit të largët malor të Collepardo, në rajonin e Lazios në Itali. Themelimi i shkollës ka qenë subjekt i protestave nga vendasit, të cilët thonë se qëllimi i tij reaksionar është në kundërshtim me historinë e hapur akademike të manastirit.

“Edhe emri i akademisë u përzgjodh në mënyrë specifike nga Steve Bannon,”– tha z. Harnwell në mars, duke shtuar se ish-ndihmësi i Trump do të mësonte një kurs për politikën.

Zoti Bannon vetë i tha kanalit të lajmeve të SHBA-së CBS News se institucioni do t’i jepte grupit të parë prej 50 nxënësve një “lloj mbështetjeje për Perëndimin Judeo-Kristian, lloj i vlerave të asaj që ne qëndrojmë dhe gjithashtu në median moderne, atë që ne e quajmë një shkollë moderne gladiatorësh”.

Burimi: Indipendent

(R.L/Dosja.al)

 

Shto Koment