Kuriozitete

Një pyll në mes të stadiumit, ngjarja e pazakontë në Austri

Njihuni me pyllin që po rritet në mes të një stadiumi futbolli.
Featured image of article: Një pyll në mes të stadiumit, ngjarja e pazakontë në Austri Pylli në stadiumin në Zvicër.

AUSTRI– Stadiumet e futbollit kanë qenë prej kohësh sinonim i zhurmës, por në Austri në mes të stadiumit është ndritur një pyll.

Një instalim arti në Austri po realizon një pyll në mes të stadiumit, në një përpjekje për të tërhequr vëmendjen ndaj ndryshimit të klimës dhe shpyllëzimit.

“Wörthersee Football Stadium” në Klagenfurt është shndërruar në një pyll të mrekullueshëm për një projekt të ri nga artisti zviceran, Klaus Littmann.

Fusha e madhe, e vendosur afër Liqenit Wörthersee në shtetin jugor austriak të Carinthia, tani është rreshtuar me rreth 300 pemë, disa që peshojnë deri në gjashtë tonë secila.

Përzierja e pemëve imponuese që mbijnë përkrah vendeve të spektatorëve të stadiumit, tokës prej betoni dhe dritave të përmbytjes është një pamje e fuqishme.

Sipas Littmann, qëllimi është të “sfidojmë perceptimin tonë për natyrën dhe të vënë në dyshim të ardhmen e saj” dhe simbolizon nocionin që natyra “një ditë mund të gjendet vetëm në hapësira të përcaktuara posaçërisht”.

Nën mbikqyrje, pylli është i lirë të hyjë dhe do të jetë i hapur për vizitorët çdo ditë deri në fund të tetorit.

Pylli do të riaplikohet në një vend publik afër stadiumit si një “skulpturë e gjallë e pyjeve” kur të mbyllet.

Littmann është i njohur për instalimet e tij marramendëse, një nga më të fundit ishte “Jardin des Planètes” në Basel, Zvicër.

Burimi: CNN

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment