LIVE UPDATES
Insights

Një opozitë e (për) mjer(r)ë!!!

12 Janar 2022, 12:36 Nga DOSJA
Një opozitë e (për) mjer(r)ë!!!

Nga Armida Plangarica ,Sociologe!

-Si cdo fenomen banal , që 30 vitet e fundit në Shqipërinë e tranzicionit bëhet HIT dhe personat banalë quhen VIP , kështu dhe përmjerrja e ambienteve të Partisë Demokratike , u komentua si veprim i merituar kundrejt kryetarit X , që i ka hapur luftë ish Kryrtarit Y.
Asgjë më shumë e asgjë më pak në mentalitetin e nje turme që të vret babën për tifozllëkun partiak, ama bëhet pulë sot e 30 vjet përpara imoralitetit, varfërisë, gjakut që vërshon rrugëve cdo ditë nga makinat kamikaze, vrasjeve të paralajmëruara për pazare të frikshme droge , përpara tokave të ” xanuna”, përpara pronarëve të shpronësuar përfundimisht në mënyrën më të paskrupullt që mund tê mendonte dikush.
Një popull që sheh përfaqësuesit e tij të parakalojnë cdo të enjte përpara kamerave , të veshur me fjalën e fundit te modës, ku një takë e këpucës së deputetes super sexy , kushton sa rroga mujore e varfanjakut që përfmorri pllakat e një godine partiake.
Një turmë që kënaqet me show-n parlamentar të një opozite që artikulon vetëm dy fjalë ” UNË ” dhe “TI” ,duke e kthyer foltoren e parlamentit në një arenë personale miljardash ,punësh të zeza e të pista dhe populli habitet me botoksin dhe veshjet firmato të deputetëve të tij.Diku në mes ka edhe nje polici që vrapon te mbledhë morinë e hallakatur të shofereve të dehur e të turbulluar nga tymi i hashashit, rininë e aksidentuar që po lan me gjak rrugët kombëtare, tokat e mbjella me ” mall të cilësisë së parë” dhe në fund edhe protestuesit. Ata që adhurojnë Djajt e veshur me Prada, packa se vetë akoma vishen tek Gabi, ata , fëmijët e të cilëve për një vend pune, do të puthin këmbët që shkelin pllakat e përmjerra . Ata që kalojnë ditën kafeneve të tymit duke bërë tifozllëk politik dhe në darkë kthehen me kokën kazan në shtëpi ,e po u doli e shoqja fatkeqe përpara, ndoshta edhe e therin. E pra, kjo polici duhet të mbledhë gjithë këtë përmjerrje shoqërore të një opozite të zhytur ne plehun më të madh organik, të cilin e prodhoi vetë ajo. Një opozitë që këto ditë duhej të jepte të paktën prezencën e saj në parlament , për dhjetra aksidentet që ndodhin cdo ditë dhe për rininë që po shuhet e vendin që po vdes nën kotësinë e shpejtësisë vrasëse, nën rrotat e makinave superluksoze dhe nën hijen e krimit që kjo opozitë ogurzezë, në emër të demokracisë, e mbolli pa u ndëshkuar kurrë.

Turma protestuese në darkë qetëson nervat me skena nga Big Brother, Opozita lan pllakat e përmjerra dhe i ve fajin Edi Ramës që këtij populli do t’i hapi dyert e Europës, duke i hapur më përpara sytë.

Kutërbon kjo faqe e historisë dhe vazhdon akoma të permirret e të ushqehet me kërrmën e vet. Djalli vesh Prada dhe turma vishet tek Gabi, bën tifozllëk e është krenare për prejardhjen e saj letargjike.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

blog blog armida plangarica opozita partia demokratike armida plangarica opozita partia demokratike

Sondazh

Poll

Insights 11 Janar 2022, 13:34

“Kali” ka ngordhur, na duhet një i ri

Nga Genc Sejko‘Stop flogging a dead horse,’ është një shprehje në anglisht që në shqip përkthehet, ‘Ndalo fshikullimin e një kali të ngordhur’. Shprehja nënkupt...

Insights 10 Janar 2022, 19:17

Sot, kur edhe ti, Bert, mbush 80!

Nga Pëllumb KullaTI, Robert Ndrenika, duhet ta ndjesh që kjo është një ditë e lumtur për njerëzit e tu të afërt, por edhe më shumë: është një ditë e bukur për a...

Insights 30 Dhjetor 2021, 07:47

Big Brother në vend të DEAS…

Nga Ilir GjiniTIRANË – Limoz Dizdarit, kompozitorit të mirënjohur që ka lënë gjurmë në muzikën shqiptare, aq i dashur për publikun për krijimet e tij...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra