Bota

Një meteor godet fushat e orizit në Indi, banorët mblidhen rreth kraterit të madh (FOTO)

Meteori i dyshuar përplaset në fushën e orizit në Indi.
Featured image of article: Një meteor godet fushat e orizit në Indi, banorët mblidhen rreth kraterit të madh (FOTO) Krateri i krijuar nga meteori në Indi.

Një meteor i dyshuar në lidhje me madhësinë e një futbollisti është rrëzuar në një fushë me origjinë indiane në një fshat në lindje të Indisë.

Shkëmbi, i cili u ul në fshatin Mahadeva në Bihar, peshonte rreth 13 kilogramë dhe u zbulua se kishte përmbajtje magnetike. Imazhet tregojnë fshatarët që qëndrojnë rreth një krateri të madh me baltë që besohet të jetë shkaktuar nga objekti.

Shkëmbi është aktualisht i ekspozuar në Muzeun Bihar, por do të transferohet në Qendrën Shkencore Srikrishna, në Bihar, për analizë që do të konfirmojë nëse është një meteor, tha shefi i ministrit Bihar, Nitish Kumar.

Megjithëse mund të duken si një shkëmb normal, meteoritet shpesh janë më të rënda dhe kanë një pamje të djegur që mund të duket e shkëlqyeshme, ata gjithashtu kanë përmbajtje magnetike.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas NASA-s, meteorët janë në thelb “shkëmbinj hapësire” , pjesë e kometave ose asteroideve që rrethojnë diellin në hapësirë. Ata bëhen meteorë ose yje kur hyjnë në atmosferën e Tokës dhe digjen.

Meteori i gjendur në fushat e orizit në Indi.

Burimi: CNN

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment