LIVE UPDATES
Bota

“Një ‘lumë’ foshnjesh dilnin prej meje”, 26-vjeçarja në Marok tregon momentet e vështira kur lindi 9 bebe: Mund të

28 Korrik 2021, 07:13 Nga DOSJA
“Një ‘lumë’ foshnjesh dilnin prej meje”,

MAROK– Ngjarja e pazakontë në Marok ku një grua lindi 9 foshnje, 4 djem dhe 5 vajza, është dëshmuar për DailyMail nga vetë ajo. Edhe pse kanë kaluar tre muaj nga lindja e tyre nëna e foshnjeve Halima Cisse, akoma nuk e ka marrë veten.

26-vjeçarja ka rrezikuar jetën e saj gjatë lindjes për shkak të humbjes së madhe të gjakut. Mjekët thanë se vetëm barku i saj peshonte 30-kilogramë bashkë me foshnjat dhe lëngun amniotik. Halima ndihet akoma e lodhur nga lindja dhe qëndron gjithë ditën në krevat duke parë televizor e duke fjetur, ndërkohë që foshnjat e saj dy kate më poshtë në spital, janë vazhdimisht nën kujdesin e infermierëve. Ato pritet të qëndrojnë edhe dy muaj të tjerë në spital. 

Ajo ka treguar se deri në momentin që lindi nuk e dinte që kishte 9 bebe në bark, ishte në dijeni vetëm për shtatë prej tyre. Lindja ishte bërë me prerje cezariane dhe foshnjet ishin të gjitha të shëndetshme dhe peshonin deri në 500 gramë. 26-vjeçarja tha për median se foshnjet e saj pinin rreth gjashtë litra qumësht në ditë pasi qumështi i gjirit ishte mbaruar një muaj pas lindjes dhe ndërron rreth 100 pelëna në ditë, çdo dy orë. Fatmirësisht për shpenzimet, të cilat nga fillimi deri më tani i kanë kaluar 1 milion dollarë, po kujdeset qeveria dhe ajo është shumë mirenjohëse për këtë gjë.

Në momentin e lindjes Halima shoqërohej vetëm nga motra e saj e cila e ka mbështetur dhe i ka qëndruar pranë në ccdo moment. Bashkëshorti i saj fatkeqësisht nuk ka mundur të udhëtojë për shkak të rregullave anti-Covid.

Deklarata e plotë:

Ishte një tronditje totale kur kuptova se po lindja nëntë foshnje sepse mendova se do të ishin shtatë. Ndërsa bebet po dilnin, kishte kaq shumë pyetje që më kalonin në mendje. Isha shumë e vetëdijshme për atë që po ndodhte dhe më dukej sikur kishte një rrjedhë e pafund foshnjash që dilnin prej meje. Motra ime po më mbante për dore por gjithçka që mund të mendoja ishte se si do t’i shikoja dhe kush do të më ndihmonte? Ata ushqehen çdo dy orë, duke pirë gjashtë litra qumësht në ditë ndërsa kalojnë 100 pelena, të cilat ndryshohen çdo dy orë. Ata gjithashtu i nënshtrohen kontrolleve shëndetësore çdo tre orë. Deri më tani fatura e kujdesit për trajtimin e foshnjave ka kushtuar 1 milion £ dhe është paguar nga qeveria Maliane. Është shumë punë dhe unë ende ndihem shumë e dobët. Shtatzënia ime ishte shumë e vështirë dhe kam nevojë për shumë pushim. Të lindësh një fëmijë është mjaft e vështirë, por të kesh nëntë është e paimagjinueshme. Unë jam mirënjohës ekipit mjekësor që po bën gjithë punën e palodhur dhe qeverisë së Malit për financimin e kësaj.Fatmirësisht nuk kam pse të zgjohem natën nëse foshnjat fillojnë të qajnë sepse infermierët merren me të gjitha këto, kështu që unë arrij të fle shumë. Jam me fat që jam gjallë dhe kam gjithë këtë mbështetje’

Halima Cisse lindi para tre muajsh më 5 maj në klinikën Ain Borja në Casablanca në Marok. Ajo ka thyer rekordin aktual botëror të vendosur nga ‘Octomum’ Nadya Suleman në 2009, i cila lindi tetë foshnje.

(e.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota 9 foshnje halima cisse marok 9 foshnje halima cisse marok

Sondazh

Poll

Bota 28 Korrik 2021, 06:32

KOSOVË– Lindita Zeka është nëna e njërës nga të mbijetuarat që ishin të pranishëm në autobusin që u rrëzua në Kroaci ku gjetën vdekjen 10 persona. Ajo ka f...

Bota 28 Korrik 2021, 06:28

KOSOVË– 10 trupat e viktimave të aksidentit tragjik në Kroaci janë kthyer sot në Kosovë përmes kufirit të Malit të Zi dhe Shqipërisë. Pas mbërritjes së Kos...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS