BotaKuriozitete

“Një ‘lumë’ foshnjesh dilnin prej meje”, 26-vjeçarja në Marok tregon momentet e vështira kur lindi 9 bebe: Mund të kisha vdekur, ndihem akoma e pafuqishme

VIDEO
26-vjeçarja ka rrezikuar jetën e saj gjatë lindjes për shkak të humbjes së madhe të gjakut. Mjekët thanë se vetëm barku i saj peshonte 30-kilogramë bashkë me foshnjat dhe lëngun amniotik.
Featured image of article: “Një ‘lumë’ foshnjesh dilnin prej meje”, 26-vjeçarja në Marok tregon momentet e vështira kur lindi 9 bebe: Mund të kisha vdekur, ndihem akoma e pafuqishme 9 foshnjet

MAROK– Ngjarja e pazakontë në Marok ku një grua lindi 9 foshnje, 4 djem dhe 5 vajza, është dëshmuar për DailyMail nga vetë ajo. Edhe pse kanë kaluar tre muaj nga lindja e tyre nëna e foshnjeve Halima Cisse, akoma nuk e ka marrë veten.

26-vjeçarja ka rrezikuar jetën e saj gjatë lindjes për shkak të humbjes së madhe të gjakut. Mjekët thanë se vetëm barku i saj peshonte 30-kilogramë bashkë me foshnjat dhe lëngun amniotik. Halima ndihet akoma e lodhur nga lindja dhe qëndron gjithë ditën në krevat duke parë televizor e duke fjetur, ndërkohë që foshnjat e saj dy kate më poshtë në spital, janë vazhdimisht nën kujdesin e infermierëve. Ato pritet të qëndrojnë edhe dy muaj të tjerë në spital. 

Ajo ka treguar se deri në momentin që lindi nuk e dinte që kishte 9 bebe në bark, ishte në dijeni vetëm për shtatë prej tyre. Lindja ishte bërë me prerje cezariane dhe foshnjet ishin të gjitha të shëndetshme dhe peshonin deri në 500 gramë. 26-vjeçarja tha për median se foshnjet e saj pinin rreth gjashtë litra qumësht në ditë pasi qumështi i gjirit ishte mbaruar një muaj pas lindjes dhe ndërron rreth 100 pelëna në ditë, çdo dy orë. Fatmirësisht për shpenzimet, të cilat nga fillimi deri më tani i kanë kaluar 1 milion dollarë, po kujdeset qeveria dhe ajo është shumë mirenjohëse për këtë gjë.

Në momentin e lindjes Halima shoqërohej vetëm nga motra e saj e cila e ka mbështetur dhe i ka qëndruar pranë në ccdo moment. Bashkëshorti i saj fatkeqësisht nuk ka mundur të udhëtojë për shkak të rregullave anti-Covid.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deklarata e plotë:

Ishte një tronditje totale kur kuptova se po lindja nëntë foshnje sepse mendova se do të ishin shtatë. Ndërsa bebet po dilnin, kishte kaq shumë pyetje që më kalonin në mendje. Isha shumë e vetëdijshme për atë që po ndodhte dhe më dukej sikur kishte një rrjedhë e pafund foshnjash që dilnin prej meje. Motra ime po më mbante për dore por gjithçka që mund të mendoja ishte se si do t’i shikoja dhe kush do të më ndihmonte? Ata ushqehen çdo dy orë, duke pirë gjashtë litra qumësht në ditë ndërsa kalojnë 100 pelena, të cilat ndryshohen çdo dy orë. Ata gjithashtu i nënshtrohen kontrolleve shëndetësore çdo tre orë. Deri më tani fatura e kujdesit për trajtimin e foshnjave ka kushtuar 1 milion £ dhe është paguar nga qeveria Maliane. Është shumë punë dhe unë ende ndihem shumë e dobët. Shtatzënia ime ishte shumë e vështirë dhe kam nevojë për shumë pushim. Të lindësh një fëmijë është mjaft e vështirë, por të kesh nëntë është e paimagjinueshme. Unë jam mirënjohës ekipit mjekësor që po bën gjithë punën e palodhur dhe qeverisë së Malit për financimin e kësaj.Fatmirësisht nuk kam pse të zgjohem natën nëse foshnjat fillojnë të qajnë sepse infermierët merren me të gjitha këto, kështu që unë arrij të fle shumë. Jam me fat që jam gjallë dhe kam gjithë këtë mbështetje’

Halima Cisse lindi para tre muajsh më 5 maj në klinikën Ain Borja në Casablanca në Marok. Ajo ka thyer rekordin aktual botëror të vendosur nga ‘Octomum’ Nadya Suleman në 2009, i cila lindi tetë foshnje.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment