Bota

‘Me guxim dhe me karrierë të gjatë’/ Kush është gruaja e parë që drejton shërbimet sekrete italiane?

Italia ka emëruar gruan e parë për drejtimin e shërbimeve sekrete. Elisabetta Belloni si kreu i Departamentit të Sigurisë së Informacionit.
Featured image of article: ‘Me guxim dhe me karrierë të gjatë’/ Kush është gruaja e parë që drejton shërbimet sekrete italiane? Elisabetta Belloni

ITALI- Një ish-ambasadore është emëruar si gruaja e parë që drejton shërbimet sekrete të Italisë. BBC shkruan se Elisabetta Belloni është emëruar të mërkurën si kryetarja e Departamentit të Sigurisë së Informacionit.

Departamenti mbikëqyr shërbimet e inteligjencës së huaj dhe të brendshme të vendit dhe i raporton drejtpërdrejt qeverisë italiane

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryeministri Mario Draghi njoftoi zgjedhjen e tij të Elisabetta Belloni, duke thënë se 63-vjeçarja ka një karrierë të gjatë. Emërimi i saj u mirëprit nga politikanët italianë, përfshirë kreun e partisë së Lidhjes Matteo Salvini, i cili e përshkroi atë si “një grua me guxim“.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment