Politike

“Një ditë e bekuar për shqiptarët”, Basha përkujton deklaratën kushtetuese të 2 korrikut në Kosovë: Gurthemeli i shtetit dhe hapi i parë drejt pavarësisë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka kujtuar 30 vjetorin e nënshkrimit të deklaratës kushtetuse, e cila e bëri Kosovën njësi të barabartë të ish-Federatës Jugosllave. Sipas tij, deklarata kushtetuese ishte hapi i parëdrejt pavarësisë.
Featured image of article: “Një ditë e bekuar për shqiptarët”, Basha përkujton deklaratën kushtetuese të 2 korrikut në Kosovë: Gurthemeli i shtetit dhe hapi i parë drejt pavarësisë Lulzim Basha

TIRANË- Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka kujtuar 2 korrikun e 1999-ës, kur Kuvendi i Kosovës nënshkroi deklaratën kushtetuese, e cila e veçoi, si njësi të barbartë të ish-Federatës Jugosllave. Nëpërmjet një postimi në Facebook, Basha e ka quajtur deklaratën kushtetuese gurthemelin e shtetit të Kosovës dhe hapin e parë drejt Pavarësisë. Kryedemokrati ka shprehur bindjen, se Kosova do të ecë e vendosur dhe e sigurtë drejt ndërtimit të një shteti të fortë demokratik, anëtare e NATO-s dhe Bashkimit Europian.

Postimi i Bashës

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deklarata Kushtetuese e 2 Korrikut 1990 është gurthemeli i shtetit të Kosovës. 2 korriku i 1990 shënoi forcimin dhe bashkimin e të gjjthë faktorëve shqiptarë në Kosovë, nën drejtimin e Ibrahim Rugoves, për një qëllim të madh, Kosovën e Pavarur. 30 vjet më parë, gratë dhe burrat e Kuvendit të Kosovës rindezën pishtarin e lirisë dhe shënuan kthesën e madhe në historinë e Kosovës. Një ditë e madhe, një ditë e bekuar për shqiptarët në të dyja anët e kufirit. Kurrë nuk kam për ta harruar me çfarë gëzimi dhe emocioni është pritur ai vendim në familjen time, gjysma e së cilës u detyrua të largohej nga Peja dhe Drenica para një shekulli si pasojë e dhunës dhe terrorit. Deklarata Kushtetuese është hapi i parë drejt pavarësisë së Kosovës, që u ndërtua me Lëvizjen paqësore për Republikë dhe Pavarësi dhe kulmoi me luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për t’u realizuar e plotë në 17 shkurt 2008. Kosova ka ditur ndër shekuj të tregojë guxim, forcë e largpamësi përballë sfidave të shumta që ka kaluar në historinë e saj. Jam i bindur se me të njëjtën kurajo dhe maturi të bazuar në shembuj të jashtëzakonshëm burrash e grash që ia dedikuan jetën lirisë dhe pavarësisë, Kosova do të ecë e vendosur dhe e sigurtë drejt ndërtimit të një shteti të fortë demokratik, anëtare e NATO-s dhe Bashkimit Europian.

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment