Rajoni

Nis festa në Greqi, shënohet 200 vjetori i pavarësisë

Sipas medias greke, Zougla, festat do të fillojë me hapjen e Galerisë Kombëtare dhe do vijojë në 25 mars ku do të mbajet një  paradën ushtarake në qendër të Athinës.
Featured image of article: Nis festa në Greqi, shënohet 200 vjetori i pavarësisë Foto ilustruese

GREQI- Greqia shënon 200 vjetorin e pavarësi. Sipas medias greke, Zougla, festat do të fillojë me hapjen e Galerisë Kombëtare dhe do vijojë në 25 mars ku do të mbahet një  paradën ushtarake në qendër të Athinës.

Ndërkohë, në pasdite pritet që në vend të mbërrijë kryeministri Rus, Princi Charles dhe Ministri Francez i Mbrojtjes.

Në të gjithë botën, ndërtesat kryesore janë të veshura me ngjyrat e flamurit grek, në nder të 200 vjetorit të pavarësisë. Në Australi, shtëpia e famshme e Operës së Sidneit do të ndriçohet me ngjyrat e flamurit grek për të nderuar përvjetorin. Në Kanada, Shtetet e Bashkuara, Iraland, Letoni  dhe Finlandë po ashtu.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

Avionët greke F-16, forcave ajrore franceze dhe avionët amerikanë do të marrin pjesë në paradën e 25 marsit.

Prezantuesit në paradën do të jenë gazetari Nikos Aliagas dhe Shefi i Shtabit Sofia Korma. Imazhi që do të transmetohet në të gjithë botën do të paraqesin  heronjtë e luftës, por edhe Greqinë moderne. Në paradë do të ketë këmbësor, makina dhe avion.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment