Bota

Ngrohja globale shkakton qarkullimin më të ulët të Oqeanit Atlantik gjatë mijëvjeçarit, pasojat katastrofike me dimër më intensivë dhe thatësira në verë

Dobësimi i mëtejshëm i Qarkullimit të Përmbysjes Meridionale të Atlantikut (AMOC) mund të rezultojë në më shumë stuhi që godasin Mbretërinë e Bashkuar, dimra më intensivë dhe një rritje në valët e nxehta të dëmtuara dhe thatësira në të gjithë Evropën.
Featured image of article: Ngrohja globale shkakton qarkullimin më të ulët të Oqeanit Atlantik gjatë mijëvjeçarit, pasojat katastrofike me dimër më intensivë dhe thatësira në verë Foto Ilustruese

SHBA- Qarkullimi i Oqeanit Atlantik që mbështet rrymën e Gjirit, sistemi i motit që sjell mot të ngrohtë dhe të butë në Evropë, është në nivelin më të dobët në më shumë se një mijëvjeçar dhe prishja e klimës është shkaku i mundshëm, sipas të dhënave të reja.

Dobësimi i mëtejshëm i Qarkullimit të Përmbysjes Meridionale të Atlantikut (AMOC) mund të rezultojë në më shumë stuhi që godasin Mbretërinë e Bashkuar, dimra më intensivë dhe një rritje në valët e nxehta të dëmtuara dhe thatësira në të gjithë Evropën.

Shkencëtarët parashikojnë që AMOC do të dobësohet më tej nëse ngrohja globale vazhdon dhe mund të ulet me rreth 34% në 45% deri në fund të këtij shekulli, e cila mund të na sjellë pranë një pikë kthese në të cilën sistemi mund të bëhet i paqëndrueshëm në mënyrë të pakthyeshme. Një Rrymë Gulf e dobësuar do të ngriste gjithashtu nivelet e detit në bregdetin Atlantik të SHBA, me pasoja potencialisht katastrofike.

Stefan Rahmstorf, nga Instituti i Potsdamit për Kërkimin e Ndikimit të Klimës, i cili është bashkëautor i studimit të botuar të enjten në Nature Geoscience, i tha Guardian se një AMOC e dobësuar do të rrisë numrin dhe ashpërsinë e stuhive që godasin Britaninë dhe do të sjellë më shumë valë të nxehtësisë në Evropë.

Ai tha se qarkullimi tashmë ishte ngadalësuar me rreth 15% dhe ndikimet po shiheshin. “Për 20 deri në 30 vjet ka të ngjarë të dobësohet më tej, dhe kjo do të ndikojë në mënyrë të pashmangshme në motin tonë, kështu që ne do të shohim një rritje të stuhive dhe valëve të nxehtësisë në Evropë, dhe niveli i detit rritet në bregun lindor të SHBA,”– tha ai.

AMOC është një nga sistemet më të mëdha të qarkullimit të oqeanit në botë, që mbart ujë të ngrohtë sipërfaqësor nga Gjiri i Meksikës drejt Atlantikut Verior, ku ftohet dhe bëhet më i kripur derisa të fundoset në veri të Islandës, i cili nga ana tjetër tërheq më shumë ujë të ngrohtë nga Karaibet. Ky qarkullim shoqërohet me erëra që ndihmojnë gjithashtu për të sjellë një mot të butë dhe të lagësht në Irlandë, Mbretërinë e Bashkuar dhe pjesë të tjera të Evropës Perëndimore.

Shkencëtarët kanë parashikuar prej kohësh një dobësim të AMOC si rezultat i ngrohjes globale dhe kanë ngritur shqetësime se ai mund të shembet krejtësisht. Studimi i ri zbuloi se çdo pikë e tillë ka të ngjarë të ishte dekada larg, por që emisionet e larta të gazeve serë do ta afronin atë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rryma e Gjirit është e ndarë nga rryma e avionëve që ka ndihmuar në sjelljen e motit ekstrem në hemisferën veriore javët e fundit, megjithëse si rryma e avionëve ajo gjithashtu ndikohet nga rritja e temperaturave në Arktik. Normalisht, temperaturat shumë të ftohta mbi Arktik krijojnë një vorbull polare që mban një rrjedhë të qëndrueshme të rrymave të ajrit duke e mbajtur atë ajër të ftohtë në vend.

Por temperaturat më të larta mbi Arktik kanë rezultuar në një rrjedhë avioni të dobët dhe endacak, e cila ka ndihmuar që moti i ftohtë të përhapet shumë më në jug në disa raste, ndërsa sjell mot më të ngrohtë më në veri në të tjera, duke kontribuar në ekstremet e motit të parë në Mbretërinë e Bashkuar, Evropa dhe SHBA javët e fundit.

Në mënyrë të ngjashme, Rryma e Gjirit ndikohet nga shkrirja e akullit Arktik, i cili hedh sasi të mëdha uji të ftohtë në jug të Grenlandës, duke prishur rrjedhën e AMOC. Ndikimet e variacioneve në Rrymën e Gjirit shihen për periudha shumë më të gjata sesa ndryshimet në rrjedhën e avionëve, por gjithashtu do të sjellin mot më ekstrem kur klima ngroh.

Si dhe shkaktimi i motit më ekstrem në të gjithë Evropën dhe bregun lindor të SHBA, dobësimi i AMOC mund të ketë pasoja të rënda për ekosistemet detare të Atlantikut, duke prishur popullatat e peshqve dhe jetën tjetër detare.

Karsten Haustein, i Qendrës së Shërbimeve Klimatike në Gjermani, gjithashtu i pavarur nga studimi, tha se SH.B.A. mund të rrezikonin nga uragane më të forta si rezultat i dobësimit të Rrymës së Gjirit.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment