Bota

Ngrohja globale i shtyn rajonet tropikale drejt kufijve të jetës njerëzore, rritja e nxehtësisë dhe lagështisë çon në kushte potencialisht vdekjeprurëse

Nëse qeveritë dështojnë të frenojnë ngrohjen globale në 1.5C mbi epokën para-industriale, zonat në brezin tropikal që shtrihet në të dy anët e ekuatorit rrezikojnë të ndryshojnë në një mjedis të ri që do të godasë "kufirin e përshtatjes njerëzore", paralajmëron studimi.
Featured image of article: Ngrohja globale i shtyn rajonet tropikale drejt kufijve të jetës njerëzore, rritja e nxehtësisë dhe lagështisë çon në kushte potencialisht vdekjeprurëse Foto Ilustruese

SHBA- Kriza e klimës po i shtyn rajonet tropikale të planetit drejt kufijve të jetueshmërisë njerëzore, me rritjen e nxehtësisë dhe lagështisë që kërcënon të zhysë pjesën më të madhe të popullsisë së botës në kushte potencialisht vdekjeprurëse, ka zbuluar studimi i ri.

Sipas The Guardian, nëse qeveritë dështojnë të frenojnë ngrohjen globale në 1.5C mbi epokën para-industriale, zonat në brezin tropikal që shtrihet në të dy anët e ekuatorit rrezikojnë të ndryshojnë në një mjedis të ri që do të godasë “kufirin e përshtatjes njerëzore”, paralajmëron studimi.

Aftësia e njerëzve për të rregulluar nxehtësinë e trupit të tyre varet nga temperatura dhe lagështia e ajrit përreth. Ne kemi një temperaturë thelbësore të trupit që qëndron relativisht e qëndrueshme në 37C, ndërsa lëkura jonë është më e ftohtë për të lejuar që nxehtësia të rrjedhë larg trupit të brendshëm.

“Nëse është shumë i lagësht trupat tanë nuk mund të qetësohen duke avulluar djersën – kjo është arsyeja pse lagështia është e rëndësishme kur marrim parasysh jetesën në një vend të nxehtë”,– tha Yi Zhang, një studiues i Universitetit Princeton që drejtoi studimin e ri, botuar në Nature Gjeoshkenca.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo do të thotë që rritja e temperaturës në botë do të duhet të kufizohet në 1.5C për të shmangur rrezikimin e zonave tropikale që tejkalojnë 35C në temperaturën e llambës së lagësht, e cila quhet e ashtuquajtur sepse matet nga një termometër që ka llambën e saj të mbështjellur me një lagësht leckë, duke ndihmuar në imitimin e aftësisë së njerëzve për të ftohur lëkurën e tyre duke avulluar djersën.

Studimi është vetëm paralajmërimi i fundit shkencor mbi rreziqet e rënda që vijnë nga nxehtësia. Valët e skajshme të nxehtësisë mund të shtyjnë pjesë të Lindjes së Mesme përtej qëndresës njerëzore, kanë zbuluar shkencëtarët, me rritjen e temperaturave që paraqesin gjithashtu rreziqe të mëdha për pjesë të Kinës dhe Indisë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment