Politike

Ngrirja e Milot-Balldre, reagon PD: Nuk e anuloi qeveria, por denoncimet e opozitës

Ish-deputeti i Vlorës shton me tej se kontrata për rrugën Milot-Balldren ishte një mashtrim, të cilin PD e ka paralajmëruar që prej më shumë se 6 muajsh.
Featured image of article: Ngrirja e Milot-Balldre, reagon PD: Nuk e anuloi qeveria, por denoncimet e opozitës Agron Shehaj, ish-deputet i PD

TIRANË– Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ka reaguar në emër të PD pas anulimit të koncensionit Milot-Balldre. Në një reagim në Facebook, Shehaj shkruan se është me ritë e opozitës që koncensioni nuk do bëhet, pas denoncimeve që ka bërë dhe nuk ka qenë një anulim me dëshirë nga qeveria.

Ish-deputeti i Vlorës shton me tej se kontrata për rrugën Milot-Balldren ishte një mashtrim, të cilin PD e ka paralajmëruar që prej më shumë se 6 muajsh.

REAGIMI I PLOTË

Mashtrimi i paralajmeruar i Milot-Balldrene. Qeveria pranoi nje dite me pare se kompania koncesionare e rruges Milot-Balldrene nuk i plotesoi kushtet e kontrates koncesionare, pasi arriti te siguroje parate per ta ndertuar rrugen. Ky eshte nje mashtrim qe Partia Demokratike e ka paralajmeruar me shume se 6 muaj me pare, qe kur Ministria e Infrastruktures e dorezoi per miratim ne Kuvend kontraten se bashku me shtojcat financiare.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qe ne ate kohe denoncuam se Milot-Balldren ishte nje kontratë mashtruese, ku kompania ANK merrte përsipër të paguante 52 milionë euro nga kapitali i saj, kur ne bilanc kishte gjithsej vetëm 4 milionë euro kapital. Qe ne fillim thame se e gjithe skema financiare e kontrates ishte nje mashtrim i madh, i ngritur per te tentuar nje afere gjigande korrupsioni. Por sot farmiresisht kjo mega afere ka deshtuar. Sepse edhe bankat e pane qarte qe kontrata e koncesionit kishte pasaktesi dhe tregues te falsifikuar financiar. Kjo eshte arsyeja se pse kontrata korruptive me vlere 360 milione euro u zhbe, per fatin e mire te te gjithe qytetareve shqiptare. Nuk e anulloi qeveria por denoncimet e opozites dhe distancimi i bankave nga skemat mashtruese te korrupsionit.

Zëvendës Kryeministri Erion Braçe ka treguar dje se koncesioni Milot-Balldre është ngrirë nga ana e qeverisë, pasi sipas tij kompania nuk përmbushte kushtet e kontratës. Nga ana tjetër administratori i kompanisë, Ndue Kola është shprehur se nuk ka njoftim për anulim të kontratës. Ai shtoi se kontrata tashmë ka filluar të zbatohet dhe kompania do të nis punën.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment