KRYESORET
Editorial

Ngjarjet e 2022 që do të dominojnë debatin publik

3 Janar 2022, 14:12 Nga DOSJA
Ngjarjet e 2022 që do të dominojnë debatin publik

Në datën 5 skadon “ultimatumi” që Berisha dhe mbështetësit e tij i kanë dhënë Lulzim Bashës dhe stafit drejtues të PD-së për të lënë zyrat paqësisht. Pas kësaj, do të ketë përmbarim të anëtarësisë, që nuk është e qartë se si do të ushtrohet, por e lë të hapur çdo mundësi. Ngjarjet në PD do të themelojnë debatet e 2022 dhe pritet të jenë në qendër të vëmendjes. Duket se nuk do të ketë një fund të shpejtë, duke rrezikuar që partia më e madhe të opozitës të mos ushtrojë dot detyrën që ka në Parlament, të degradojë në sherrin e vulës dhe selisë dhe të favorizojë kështu planet e Edi Ramës, për më shumë pushtet politik dhe ekonomik, në kurriz të qytetarëve.

Ngjarja e dytë ka filluar të ndodhë. Në kufijtë e Shqipërisë, produktet Serbe dhe verimaqedonase nga 1 janari hyjnë pa radhë, pa kontroll cilësie, vetëm me një certifikatë të marrë në vendin nga vijnë. Nuk do jetë e largët dita kur tregjet t’i  shohim të mbushura me produkte në gjuhën cilirike. Jo se tani nuk ka, por nuk arrijnë as 30 për qind të konsumit. Brenda 3 mujorit të parë, konsumi i tyre do të rritet, tregtia do të orientohet drejt sllavëve verilindore dhe prodhimi vendas do të pësojë një goditje të rëndë, për shkak të konkurencës së vështirë. Në 8 janar Berisha dhe mbështetësit e tij do të bëjnë protestën e dytë kundër Ballkanit të Hapur, por duket se askush nuk e kupton rrezikun e asimilit të ekonomisë vendase, ose Berisha nuk është ai që mund t’i mbledhë në këtë kauzë. Një nga këto arsye bëri që në protestën e pak të merrnin pjesë vetëm 2-3 mijë vetë.

Një tjetër çështje që do të hapë diskutime është Pallati brenda Parkut të Liqenit, aty ku sot është Garda e Republikës. Kryeministri dhe Ministri i Drejtësisë denoncuan publikisht një gjyqtare të shkarkuar nga KPK që ka ankimuar vendimin në KPA, se po pengon një investim publik. Në fakt e vërteta është se gjyqtarja ka penguar një investim privat, një kullë brenda Parkut që është zonë e mbrojtur. Për ta hequr nga zonë e mbrojtur dhe për të justifikuar largimin e gardës që aty, është projektuar një park për fëmijët, që t’i hapet rrugë Kullës. E njëjta skemë si e Teatrit Kombëtar, por këtë herë në heshtje, në mënyrë tinëzare dhe tani me një sulm të egër ndaj një vendimi të drejtësisë. Në këtë betejë, duket se viktimë do të bëhet gjyqtarja, pasi mediat dhe palët politike kanë dhënë aprovimin në shkëmbim të sponsorizimit.
Cështja e katërt është porti i Vlorës. Një port i vogël tregtar, që në kohën e komunizmit do të zëvendësohej me një port më të madh në Zvërnec, aty ky është sot triporti, një investim i lënë në mes dhe i përshtatur më pas për peshkarexhat. Një aferë gjigande ka marrë lejen për tu zhvilluar, duke e shndërruar në port turistik, ose port jahtesh, sipas pretendimeve. Në fakt kjo është vetëm reklama. Në të vërtetë aty do të ndërtohet një lagje e re, me kulla të larta dhe me një port modest jahtesh. Në të gjithë këtë aferë, publiku nuk do të fitojë asgjë, sepse toka publike i është dhënë privatit dhe private do ta japë për ndërtim sikur ta kishte të vetën. Pa hedhur asnjë qindarkë, do të marrë 45 për qind të çdo kulle që do ndërtohet aty, dhe një tarifë shtesë për të ndërtuar Portin e Jahteve. Një aferë, që përveçse prish një port tregtar pa dhënë asnjë alternativë, fal pronën publike tek privati, fal një mundësi ekonomike pa asnjë shpjegim. Gjithçka në errësirë, gjithçka me konsensusin e opozitës, që as këtë herë nuk ka zgjedhur të flasë.

E njëjta skemë si në Vlorë, por me përmasa shumë më të mëdha për nga dëmi ekonomik dhe strategjik që do i bëhet vendit, është Porti i Durrësit. Në 30 dhjetor, ndërsa të gjithë mendonin për festën, Edi Rama mendonte për megaparty-n e tij me Alabarin. Në prill do të fillojnë punimet, për t’i vënë rruspën portit më të madh tregtar dhe industrial që ka vendi, të vetmit asset ndërkombëtar. Ndërsa Porti i Durrësit do të zhvendoset në Porto Romano, ku duhen të paktën 5 vjet për të ndërtuar një port të përmasave të njëjta, aty do të ndërtohen pallate. Toka i jepet kompanisë së Alabar, të regjistruar në ishujt Cayman, Symphony Invest limited. Nuk dihet nëse regjistrimi është bërë për të fshehur aksionerët e vërtetë, por e sigurtë është, që aseti më i madh publik, do t’i jepet një kompanie off shore. Përveçse kundër ligjit, përveçse kundër detyrimeve që kemi ndaj BE me marrëveshjen e Stabilizim – Asociimit, ky është vendimi më shkatërrimtar për vendin, që nëpërmjet Portit të Durrësit, mbledh interesat ekonomike të gjithë vendeve të rajonit.

Ashtu si në Vlorë, kompania e Alabar ka vetëm projektin e kullave dhe portin e jahteve. Toka publike që do të ketë si pronar Alabar, do të jepet për ndërtim kullash dhe përqindjen e pronarit do ta marrë biznesmeni nga Emiratet e Bashkuara. Me tarifat shtesë do të ndërtohet porti i Jahteve, madhësia e të cilit do të varet sigurisht nga interesi që do të kenë ndërtuesit shqiptar dhe të huaj, me para të pastra dhe të pista për të ndërtuar një lagje kullash aty ku sot është porti.

Këto janë 5 çështjet që dihet sot se do të trazojnë opinionin publik. Ndoshta jo median tradicionale të kapur, ndoshta jo politikën ku të gjitha palët janë gati të futen aksionere për të heshtur, por opinionin publik, ata që vetëm do të humbasin. Ndërsa PD është në të drejtën e saj të vendosë të degradojë, pasuritë publike, ekonomitë publike. ato që shërbejnë për ekonominë e vendit, por transferohen në biznese private. Nëse këto ndodhin siç kanë filluar, shqiptarët do të jenë shumë më të varfër, shumë më të pashpresë dhe shumë më emigrantë.

Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 23 Dhjetor 2021, 13:39

Ç’fsheh poshtë dyshekut? E di Edi Rama

Nga Andi BushatiKjo javë filloi me një seri ngjarjesh, nga ato të cilat një njeriu të zakonshëm nuk i ndodhin së toku gjatë një jete të tërë. Të hënën dëgjova a...

Editorial 19 Dhjetor 2021, 09:31

Partia e madhe në dorë të njerëzve të vegjël!

Nga dje, Partinë Demokratike po përpiqen ta drejtojnë disa njerëz të vegjël. Përdorimin e fjalës “të vegjël” e kam në dy kuptime, si për nga mosha ashtu edhe pë...

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?