Bota

Tronditëse/ Koreja e Jugut vrau dhe më pas e dogji zyrtarin 47-vjeçar për të frenuar koronavirusin

Ministri i mbrojties së Jugut ka treguar se disa ushtarë në Korenë e Jugut, kanë kryer një “aktë brutal”, pasi e kanë qëlluar dhe më pas e kanë djegur trupin e tij.
Featured image of article: Tronditëse/ Koreja e Jugut vrau dhe më pas e dogji zyrtarin 47-vjeçar për të frenuar koronavirusin Pamje nga ishulli Yeonpyeong

KOREA E Jugut– Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Koren e Jugut, ku një zyrtar është qëlluar për vdekje nga disa ushtarë të Koresë së Veriut. Ministri i mbrojties së Jugut ka treguar se disa ushtarë në Korenë e Jugut, kanë kryer një “akt brutal”, pasi e kanë qëlluar dhe më pas e kanë djegur trupin e tij, ndërsa mësohet se 47-vjeçari ishte babi i dy fëmijëve.

“Ushtarët e Koresë së Veriut e qëlluan atë, pasatj e dogjën. Ne kemi dalë në këtë përfundim bazuar në analizat e tij.”- ka thënë ministri.

Koreja e Veriut ka marrë masa në kufijtë e saj dhe mendohet të ketë një politikë “qëllo për të vrarë” për të parandaluar hyrjen e koronavirusit në vend.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas BBC, zyrtarët e ministrisë kanë treguar si ka ndodhur ngjarja makabër dhe kanë kërkuar që qeveria e Koresë së veriut të japë një shpjegim.

Zyrtari, ka qenë duke punuar për departamentin e peshkimit dhe ishte në varkën e tij patrulluese rreth 10 km (6 milje) nga kufiri me Veriun, pranë ishullit Yeonpyeong, kur u zhduk ditën e hënë. Një anije patrullimi e Koresë së Veriut gjeti burrin, i cili kishte veshur një xhaketë shpëtimi, Ata vunë maska gazi dhe e morën në pyetje nga një distancë përpara se të vinin urdhri nga një autoritet epror që njeriu të vritej. Ai u qëllua për vdekje në ujë.Trupat e Koresë së Veriut, më pas dogjën kufomën në det,  besojmë se kjo mund të ketë qenë një masë kundër Covid-19. Koreja e Jugut dënon me forcë një akt të tillë brutal dhe nxiti me forcë Veriun të jepte një shpjegim dhe të ndëshkojë përgjegjësistë,”- kanë thënë zyrtarët e ministrisë.
(k.a/dosja.al)

Shto Koment