LIVE UPDATES
Aktualitet

Nga kafja 20 minuta para vrasjes, e deri tek rruga që ndoqën autorët, gazetarja jep detaje nga atentati ndaj Birçajt në Vlo

11 Maj 2021, 19:53 Nga DOSJA
Nga kafja 20 minuta para vrasjes, e deri tek rruga që ndoqën

Gazetarja e kronikës në “News 24”, Klodiana Lala, e ftuar në emisionin “Real Story”, ka treguar të gjithë dinamikën e vrasjes që tronditi Vlorën ditën e djeshme, ku pas një atentati, mbeti i vdekur 40-vjeçari Bledar Birçaj.

Në automjet në ato momente, ka qenë edhe polici i anti-drogës Granit Deromema, i cili ka mundur t’i shpëtojë pa asnjë lëndim atentatit. Sakaq, gazetarja Lala tregoi se Birçaj e Deromema, janë të afërm të largët të tyre, ndërkohë që pak para se të ndodhte vrasja, kishin konsumuar një kafe në lokalin e viktimës e më pas ishin nisur drejt pjesës fundore të “Lungo Mares”.

Në këtë moment, dy persona dalin nga një makinë tip “Benz” e derdhin breshëri automatiku mbi makinën me të cilën po udhëtonte Birçaj e Deromema. Në vendngjarje sipas Lalës janë gjetur 25 gëzhoja arme, ndërsa 2 plumba kanë prekur në pjesë të ndryshme të trupit të Bledar Birçaj.

Duke iu referuar burimeve zyrtare, gazetarja Lala thotë se policia ka mbërritur shumë shpejt në vendngjarje, por ata nuk kanë mundur të kapin autorët, pasi ata janë larguar nga një rrugicë e kanë mundur t’i shpëtojnë ndjekjes dhe pikave të kontrollit të ngritur nga policia në qytet.

Sakaq, gazetarja Lala konfirmoi se veç Deromema dhe viktimës Birçaj në makinë gjatë atentatit ndodhej një tjetër person, i identifikuar si 20-vjeçar, kushëri i 40-vjeçarit Bledar Birçaj, por duke qenë se ai ka thënë në polici se gjatë atentatit ka qenë duke luajtur një lojë në rrjete sociale, dëshmia e tij nuk është marrë e plotë.

“Pamjet nuk të lënë vend për fjalë, është një ngjarje e rëndë e organizuar me përpikmëri e dëshmon sa e brishtë është policia për të luftuar krimin e organizuar. Ajo zhvillohet në vetëm pak sekonda. Mënyra se si ata largohen nga vendi i ngjarjes.

Birçaj kishte tre javë që vinte nga Spanja, ai vjen nga një vend ku shqiptarët janë përfshirë në trafikun e drogave. Policia po heton që është një ngjarje për shkak vrasje hesapesh. Ata kanë qenë në lokalin e viktimës kanë konsumuar një kafe, e ishin vendosur për në Lungo Mare. Ata kanë ndaluar në një karburant e janë furnizuar. Më herët ai ka qenë i skeduar për një vrasje, por fitoi lirinë.

Ekzekutorët kanë qenë të saktë në mënyrën se si kanë qëlluar, objektivi i tyre ka qenë Bledar Birçaj, janë sekuestruar të paktën 25 gëzhoja ndërkohë që 2 plumba kanë prekur Birçaj. Sipas lëvizjeve që bëjnë autorët, grupi i hetimit ka dyshimin që ata s’kanë pasur dijeninë që ka pasur person të dytë. Automjeti tip bezn që kanë lëvizur autorët, është future në një rrugicë e kanë arritur t’i shpëtojnë policisë, ata janë njohës të mirë të zonës, e personave.

Kanë njohur oficerin e anti-Drogës. Janë dyshimet e Prokurorisë, por deri më tani vetëm polici i anti-drogës është marrë në pyetje. Raportimet zyrtare flasin që në automjet kanë qenë vetëm dy persona. Birçaj nuk ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes. Në automjet në pjesën e pasagjerit ka qenë një kushëri i viktimës rreth 20 vjeç. Ai ka thënë duke luajtur një lojë në rrjete sociale e nuk ka dhënë dëshmi. Ai është njeri me fat që ka shpëtuar”, u shpreh Lala.

Marrë nga BalkanWeb

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet bledar bircaj granit deromema vritet bledar bircaj bledar bircaj granit deromema vritet bledar bircaj

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra