Rajoni

Nga heronj në “terroristë”, mjekët italianë përballen me teoritë e konspiracionit

Në një video të shpërndarë gjerësisht në mediat sociale, dy gra i tregojnë kamerës se janë në dhomën e urgjencës në Spitalin Sacco në Milano, një nga qytetet më të goditura në Itali. Ata duan të provojnë se urgjenca e spitalit është bosh, në kundërshtim me atë që raportohet nga gazetarët, të cilët kanë dhënë alarmin për një rritje drastike të rasteve.
Featured image of article: Nga heronj në “terroristë”, mjekët italianë përballen me teoritë e konspiracionit foto ilustruese

Nga “heronjtë” në “terroristë”. Në Itali, mjekët dhe infermierët të lavdëruar për punën e tyre të pafundme në valën e parë të pandemisë po përballen me një sfidë të re: teoritë e konspiracionit që i akuzojnë ata se po mashtrojnë qytetarët.

Në një video të shpërndarë gjerësisht në mediat sociale, dy gra i tregojnë kamerës se janë në dhomën e urgjencës në Spitalin Sacco në Milano, një nga qytetet më të goditura në Itali. Ata duan të provojnë se urgjenca e spitalit është bosh, në kundërshtim me atë që raportohet nga gazetarët, të cilët kanë dhënë alarmin për një rritje drastike të rasteve.

Gratë hyjnë brenda ndërtesës, duke u treguar shikuesve një ambient të qetë dhe bosh. Ato ecin përsëri jashtë për të demonstruar se nuk ka asnjë ambulancë të rreshtuar. Mjekët, gazetarët dhe politikanët kanë gënjyer, thonë ata. “Ata janë terroristë.”

Videoja, e cila u shpërnda mijëra herë, është e rreme. Dhomat që përmban nuk ndodhen në krahun e urgjencës së spitalit, të cilat në fakt janë të tejmbushura. Videoja nuk tregon as vendet jashtë spitalit ku ambulancat presin rregullisht, të rreshtuar njëra pas tjetrës, për të sjellë pacientë të sëmurë rëndë.

Akuza të ngjashme janë përhapur në Facebook, Telegram, WhatsApp dhe media të tjera të panumërta, duke pretenduar se ambulancat po lëvizin pa qëllim pa pacientë në bord, ose duke ndezur sirenat e tyre thjesht për të trembur njerëzit.

Të tjerët ndajnë imazhe të spitaleve të shkreta dhe thonë se mjekët krijuan urgjencën në mënyrë që të mund të fitojnë më shumë para. Të tjerë rekomandojnë të hani cdo ditë avokado për të mbajtur larg një virus që ata këmbëngulin se nuk është më serioz sesa një grip.

“Nëse gjatë valës së parë ne quheshim heronj, tani dikush ka ndryshuar mendje,” tha Andrea Artoni, një hematolog i cili punon në një pavijon covidi në Poliklinikën e Milanos. “Ne jemi të lodhur, të lodhur dhe ne punojmë me turne rraskapitëse duke u përpjekur të japim gjithë energjinë që kemi për të shpëtuar ata që sëmuren. Nuk është e lehtë të përballesh me një valë të dytë të pandemisë vetëm gjashtë muaj pas së parës”, tha ai. “Për ata që mohojnë ekzistencën e këtij virusi, ju lutem të vijnë dhe të bëjnë një turn në një nga departamentet tona. Ejani dhe shikoni se si njerëzit tanë vdesin vetëm. ”

Thirrjet e Artonit dhe ato të mjekëve të tjerë kanë rënë në vesh të shurdhër pasi qytetarët duke të jenë të armatosur me teori të rreme për ashpërsinë e pandemisë globale.

Sipas tyre, urgjenca shëndetësore është një shpikje e medias, një rrëfim i shtrembëruar që tregtohet nga politikanë dhe njerëz të fuqishëm që po kërkojnë të manipulojnë botën nga prapa perdes së skenës.

“Shumë herë, teoritë e konspiracionit lindin nga vështirësia për të pranuar të papriturat,” tha Massimo Polidoro, kërkues shkencor. “Për disa njerëz, është më qetësuese të shpikësh një figurë të keqe imagjinare për të luftuar, sepse është më ngushëlluese krahasuar me virusin e padukshëm që mendon se nuk mund ta kontrollosh.”

Një sondazh i fundit zbuloi se 81 përqind e italianëve po e shohin bllokimin e dytë më të vështirë se i pari, duke thënë se ndihen më të shqetësuar dhe mosbesues ndaj autoriteteve që drejtojnë përgjigjen ndaj pandemisë.

Luca, një pronar 43-vjeçar i një lokalit në Milano, tha se është i sigurt që Bill Gates planifikon të përdorë vaksinën për të kontrolluar miliarda njerëz me një mikroçip që do t’i japë atij pushtet mbi popullsinë sikur të kishte një telekomandë. I pyetur se ku e dëgjoi këtë teori dhe pse e beson atë, ai tha se erdhi nga një mik i tij që studionte në Shtetet e Bashkuara që “di gjithçka”. Ata folën për këtë gjatë orës së notit të fëmijëve të tyre.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Megjithëse ai ende ndjek rregullat e bllokimit dhe mban një maskë fytyre, Luca tha se është i zemëruar dhe i irrituar mbi mënyrën sesi qeveria e ka trajtuar krizën. Në nëntor, ai u detyrua të mbyllte biznesin e tij në përputhje me rregulloret e fundit.

Nuk duhet shumë që këto teori të derdhen nga rrjeti në jetën reale. Në Milano në fillim të këtij muaji një grua shkelmoi një ambulancë ndërsa shoferi kishte parkuar duke pritur që të merrte pacientët me Covid-19 dhe filloi duke i quajtur “terroristë”, të cilët vijnë vërdallë me sirenat ndezur për të trembur njerëzit”.

Përtej shqetësimeve të njerëzve që hedhin poshtë masat e bllokimit, ekziston një frikë në rritje që teoritë e mohimit të skajshëm mund të dëmtojnë rimëkëmbjen afatgjatë të vendit fqinj.

“Në një moment kaq të brishtë historik si ai që po përjetojmë, marrëzi të caktuara nuk bëjnë gjë tjetër veçse ushqejnë mosbesimin ndaj institucioneve, spitaleve dhe në atyre që po luftojnë këtë virus”, Pierpaolo Sileri, zëvendësministri i Shëndetësisë së Italisë.

“Me mbërritjen e vaksinës, këto teori që qarkullojnë janë edhe më të rrezikshme sepse rrezikojnë të pengojnë vaksinim,” tha Sileri, i cili është gjithashtu kirurg.

Sipas hulumtimit të ri, një në gjashtë italianë thotë se nuk do të marrë një vaksinohet dhe 42 përqind thanë se do të presin derisa ta kuptojnë më mirë efektivitetin e tij. Vetëm afërsisht një e treta e mostrës së anketuar thanë se “do të vaksinoheshin sa më shpejt të ishte e mundur”.

Në një qendër mjekësore në Vercelli, në rajonin e Piemonte, një numër pacientësh me Covid-19 ende refuzuan të besonin se ishin infektuar. Marco, një infermier nga Bergamo, tha se ai ishte gjithnjë e më i zemëruar me mohimin e sëmundjes.

“Nëse nuk i përjetoni efektet e virusit, unë mund ta justifikoj injorancën tuaj, por kur përjetoni këtë realitet dhe shihni përpjekjet, energjinë e mobilizuar nga komuniteti mjekësor për të luftuar këtë urgjencë, nuk mund të vazhdoni ta vini në dyshim” tha ai. “Është fyese për ne, për ata që kanë vdekur dhe të dashurit e tyre.”

Luigi Cavanna, shefi i hematologjisë-onkologjisë në spitalin Piacenza dhe një nga mjekët e parë në Itali që shkoi derë më derë për të ndihmuar pacientët me Covid-19, tha se një pjesë e fajit i takon institucionit mjekësor.

Gjatë muajve të parë të pandemisë, mjekët dhe virologët që shfaqeshin në televizione për të shpjeguar krizën shpesh do të kundërshtonin njëra-tjetrën. Këto mesazhe të përziera lanë hapësirë boshe për teoricienët e konspiracionit.

Marrë nga Gazeta SI

Shto Koment