LIVE UPDATES
Bota

‘Nga e Hëna mund të përqafoni miqtë tuaj’, Johnson jep lajmin e mirë për Britaninë, lehtësohen masat anti-Co

10 Maj 2021, 16:32 Nga DOSJA
‘Nga e Hëna mund të përqafoni miqtë tuaj’,

BRITANI– Nga e hëna 17 maj në Britani pritet të lehtësohen masat anti-Covid ku do të hapen kinematë, muzetë dhe zonat e lojërave të fëmijëve.

Deri në 6 persona ose 2 familje do të mund të takohen në ambiente të mbyllura dhe deri në 30 persona në ambiente të jashtme.

Sipas Guardian, të gjitha argëtimet e mbetura në natyrë mund të rihapen, siç janë kinematë në natyrë dhe shfaqjet. Disa ngjarje më të mëdha do të jenë në gjendje të zhvillohen, duke përfshirë konferenca, shfaqje teatrore dhe koncertale dhe ngjarje sportive. Kufizimet në numrin e të pranishmëve do të mbeten siç përcaktohet në Udhërrëfyesin.

Udhëzimet për takimin me familjen dhe miqtë do të azhornohen. Publiku mund të marrë vendime personale, të informuara, për kontakte të ngushta, siç janë përqafimet, me miqtë dhe familjen e tyre. Kontakti i ngushtë vazhdon të sjellë rrezik për të kapur ose përhapur Covid-19, dhe njerëzit duhet të marrin parasysh rrezikun për veten e tyre dhe për të tjerët. Rregullat e sigurta të covidit mbeten për vendin e punës dhe bizneset, të tilla si në dyqane.

Sekretari i transportit ka konfirmuar se udhëtimet ndërkombëtare mund të fillojnë të rihapen në mënyrë të sigurt nga 17 maj, duke lejuar njerëzit të shkojnë me pushime të huaja në vendet e listës “së gjelbër”. Masat e rrepta të kontrollit të kufirit do të qëndrojnë në vend, duke përfshirë testet para nisjes dhe një provë PCR në ose para ditës së dy të mbërritjes së tyre përsëri në Mbretërinë e Bashkuar.

Të gjithë studentët e universitetit të mbetur do të kenë të drejtë të kthehen në mësim dhe duhet të testohen dy herë në javë pas kthimit. 30 persona do të jenë në gjendje të marrin pjesë në një grup mbështetës ose në grupin e prindërve dhe fëmijëve. Kufiri nuk do të zbatohet për fëmijët nën 5 vjeç.

Klasat e organizuara të sporteve dhe stërvitjeve për të rritur mund të rifillojnë brenda dhe sauna dhe dhoma me avull mund të rihapen.

Banorët e shtëpive të kujdesit do të jenë në gjendje të kenë deri në pesë vizitorë të emëruar, me dy vizitorë në gjendje të marrin pjesë në të njëjtën kohë me kusht që të testohen dhe të ndjekin masat e kontrollit të infektimit. Banorët gjithashtu do të kenë liri më të mëdha për të lënë shtëpinë e tyre pa qenë e nevojshme të izolohen gjatë kthimit.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota koronavirusi në britaninë e madhe masat anti covid ne britani vaksinimi ne britanine e madhe koronavirusi në britaninë e madhe masat anti covid ne britani vaksinimi ne britanine e madhe

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra