Politike

Nga Andia Ulliri te Luljeta Bozo, KQZ publikon moshat mesatare të deputetëve të Kuvendit

Në një postim në Facebook, KQZ ka postuar një foto, ku shihet mosha mesatare e deputetave.
Featured image of article: Nga Andia Ulliri te Luljeta Bozo, KQZ publikon moshat mesatare të deputetëve të Kuvendit Parlamenti

TIRANË- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar moshat mesatare të deputetëve të dalë nga zgjedhjet e 25 prillit. Në një postim në Facebook, KQZ ka postuar një foto, ku shihet mosha mesatare e deputetave.

Depututetja më e re e Kuvendit do të jetë Andia Ulliri, e cila është 22-vjeçe, ndërsa deputetja më e vjetër në moshë do të jetë Luljeta Bozo, e cila është 79-vjeçe. Sipas grupmoshave deputet nën 60-vjeç janë 128 vjeç, ndërsa nga mosha 60 deri në 79 janë vetëm 12 deputet.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Për sa i përket partive politike, LSI ka deputetet me moshë mesatare më të rinj, e ndjekur nga PS-së, në vend të tretë është PD-ja dhe në vend të fundit është PSD-ja.       

Foto

(I.A/dosja.al)

Shto Koment