Argetim

Nga 1 shkurti i 2020-ës, WhatsApp do të ndalojë së punuari tek miliona telefona në mbarë botën

WhatsApp po tërheq mbështetjen për të gjithë telefonat e Windows nga 31 Dhjetori 2019. Prej datës 1 shkurt 2020, çdo iPhone që funksionon me sistemin iOS 8 ose më i vjetër nuk do të mbështetet më, së bashku me çdo pajisje Adroid që ekzekuton versionin 2.3.7 ose më të vjetër.
Featured image of article: Nga 1 shkurti i 2020-ës, WhatsApp do të ndalojë së punuari tek miliona telefona në mbarë botën Foto ilstruese

TIRANË-WhatsApp së shpejti do të ndalojë së punuari në miliona telefona pasi është publikuar njoftimi se ky aplikacion do të ndalojë mbështetjen e pajisjeve më të vjetra.

Kompania në pronësi të ‘Facebook’ ka njoftuar në faqen e saj se telefonat inteligjentë nuk do të mund të përdorin më aplikacionin, duke pretenduar se masa ishte e nevojshme për të siguruar sigurinë e përdoruesve të saj.

Versione të ndryshme të Android, iPhone dhe Windows Phone preken, me periudhën zyrtare të mbështetjes që përfundon më 1 shkurt, 2020.

WhatsApp nuk do të punojë më në asnjë iPhone që funksionon iOS 8 ose edhe  tek versionet më të hershme, i cili u prezantua për herë të parë nga Apple në vitin 2014. Kjo do të thotë se kushdo që ka një iPhone 6 ose më të ri nuk do të duhet të shqetësohet për humbjen e WhatsApp.

“Për përvojën më të mirë, ne ju rekomandojmë të përdorni versionin e fundit të iOS të disponueshëm për telefonin tuaj,” tha WhatsApp në një postim.

Telefonat Android duke përdorur një version më të vjetër se 2.3.3 – i njohur gjithashtu si Gingerbread – gjithashtu nuk do të mbështeten më dhe kushdo që përpiqet të krijojë një llogari të re ose të verifikojë një llogari ekzistuese duke përdorur Androids më të vjetër do të bllokohet.

Android Gingerbread doli në 2010, kështu që vlera e gati një dekade e Samsung, Huawei, Sony dhe smartphone e Google janë të sigurt nga zhurma.

Telefonat Windows që drejtojnë sistemin operativ mobil Windows Phone 8.1 ose më gjerë do të vazhdojnë të mbështeten nga WhatsApp.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Çdo përdorues i WhatsApp i prekur mund të azhurnojë teorikisht OS e tyre në mënyrë që të vazhdojnë të përdorin WhatsApp, megjithatë shumë modele të vjetra të telefonit ose do të kenë vështirësi në drejtimin e sistemeve të reja operative, ose thjesht nuk do lejojnë që ato të instalohen.

WhatsApp po tërheq mbështetjen për të gjithë telefonat e Windows nga 31 Dhjetori 2019.

Prej datës 1 shkurt 2020, çdo iPhone që funksionon me sistemin iOS 8 ose më i vjetër nuk do të mbështetet më, së bashku me çdo pajisje Android që ekzekuton versionin 2.3.7 ose më të vjetër.

Nuk është hera e parë që WhatsApp ka përfunduar mbështetjen për telefonat më të vjetër dhe e ka përshkruar më parë atë si një “vendim të vështirë” për të ndërprerë përdoruesit për hir të sigurisë dhe funksionalitetit.

 

Burimi: independent

A.C/Dosja.al

Shto Koment