Rajoni

Nesim Haradinaj del para Gjykatës Speciales në orën 15:00

 • Shtyhet për në 18 dhjetor seanca për Nesim Haradinaj nga Gjykata Speciale
 • Haradinaj do të dalë para gjykatës  në orën 15:00 ndërsa seanca e Hysni Gucatit do të mbahet në datë 18 dhjetor në orën 11:00.
  Featured image of article: Nesim Haradinaj del para Gjykatës Speciales në orën 15:00 Nesim Haradinaj

  BRUKSEL-Nesim Haradinaj del sot para Gjykatës Speciale. Pas konfirmimit të aktakuzës së bashku me Hysni Gucaitit në datë 11 dhjetor ai do të dalë sot para Gjykatës Speciale. Haradinaj do të dalë para gjykatës  në orën 15:00 ndërsa seanca e Hysni Gucatit do të mbahet në datë 18 dhjetor në orën 11:00. Lajmin për konfirmin e aktakuzës e kanë bërë vetë Gjykata Speciale me anë të një njoftimi për mediat.

  Njoftimi i plotë:

  KONFIRMOHET AKTAKUZA KUNDËR HYSNI GUCATIT DHE NASIM HARADINAJT

  Më 11 dhjetor 2020, Gjykatësi i Procedurës Paraprake i Dhomave të Specializuara të Kosovës konfirmoi aktakuzën e parashtruar më 30 tetor 2020 nga Prokurori i Specializuar kundër Hysni Gucatit (“z. Gucati”) dhe Nasim Haradinajt (“z. Haradinaj”), për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, konkretisht për pengim të personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, për frikësim të dëshmitarëve, për hakmarrje dhe për shkelje të fshehtësisë së procedurës. Akuzat e paraqitura në aktakuzën e konfirmuar mbështeten në dyshimin e bazuar mirë se së paku midis 7 dhe 25 shtatorit 2020, z. Gucati dhe z. Haradinaj zbuluan pa autorizim informacion të mbrojtur prej Ligjit të Dhomave të Specializuara, ndër të cilat të dhëna identifikuese të disa dëshmitarëve (të mundshëm), në tre konferenca shtypi dhe aktivitete të tjera të transmetuara, si edhe përmes shpërndarjes së mëtejshme ku përfshihen deklaratat në rrjetet sociale. Z. Gucati dhe z. Haradinaj bënë akuza dhe komente nënçmuese kundër dëshmitarëve (të mundshëm) dhe në mënyrë të përsëritur shprehen synimin e tyre për të dëmtuar punën e Dhomave të Specializuara. Me këto veprime, z. Gucati dhe z. Haradinaj shkelën fshehtësinë e procedurës dhe frikësuan dëshmitarë (të mundshëm) të Zyrës së Prokurorit të Specializuar dhe si pasojë penguan punën dhe hetimet e ZPS-së. Në bazë të Ligjit, Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë juridiksion që të gjykojnë individë për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë kur këto vepra penale kanë të bëjnë me procedurat zyrtare dhe zyrtarë të Dhomave të Specializuara. Më 25 shtator 2020, z. Gucati dhe z. Haradinaj u arrestuan si të dyshuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, me mbështetjen e EULEX-it dhe policisë së Kosovës dhe u transferuan në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë. Paraqitja e parë e z. Haradinaj si i dyshuar u mbajt më 29 shtator 2020 dhe paraqitja e parë e z. Gucati si i dyshuar u mbajt më 1 tetor 2020. Me konfirmimin e aktakuzës, z. Gucati dhe z. Haradinaj kanë statusin e të akuzuarve para Dhomave të Specializuara të Kosovës dhe tani fillon faza e procedurës paraprake të çështjes së tyre, duke nisur me paraqitjet e tyre të para. Paraqitja e parë e z, Haradinaj si i akuzuar do të mbahet të martën, 15 dhjetor 2020, në orën 15:00. Paraqitja e parë e z. Gucati si i akuzuar do të mbahet të premten, 18 dhjetor, në orën 11:00.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Aktualisht si të akuzuar në Hagë gjenden, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi, Nesim Haradinaj dhe Hysni Gucati. Të gjithë zyrtarët më të lartë të Kosovës, akuzohen për arrestim të paligjshëm, vrasje dhe torturë, të cilat konsiderohen si krime lufte. Në aktakuzën e publikuar shkruhet se nga marsi i vitit 1998 deri në shtator të një viti më vonë, në Kukës dhe Cahan janë kryer krime ndaj qindra civilëve që nuk ishin pjesë e luftës së UÇK-së.

  (I.A/dosja.al)

   

  Shto Koment