KRYESORET
Sport

Nesër LaLiga, garë e zakonshme midis tri rivalëve. Po Barça pa Messin?

12 Gusht 2021, 09:08 Nga DOSJA
Nesër LaLiga, garë e zakonshme midis tri rivalëve. Po

SPANJE – Fundjavë e madhe e futbollit në Europë. La Liga fillon edhe në Spanjë: Valencia-Getafe në fushë, të premten më 13 gusht. Programi i javës së parë vazhdon me Alaves-Real Madrid, Celta Vigo-Atletico, Barcelona-Real Sociedad dhe të gjithë të tjerët. Ndeshja Elche-Athletic Bilbao mbyll ditën e parë.

‘Colchoneros’, kampionët në fuqi, mbeten skuadra për të mposhtur. Gati është Rodrigo De Paul, një nënshkrim i ri në dispozicion të Simeones: marrë nga Udinese për 35 milionë euro. Lajmi i madh është rikthimi i Carlo Ancelottit në stolin ‘los blancos’. Trajneri italian e gjen Alabën, të lirë nga Bayern Munich, ndërkohë i largohen Varane dhe Sergio Ramos.

Barcelona dëshiron të përmirësojë vendin e tretë të sezonit të kaluar. Pasi përshëndeti Messin, Koeman mbështetet në ardhjen e re holandeze, Depay. Duke pritur për të kuptuar se cila do të jetë e ardhmja e Agueros.

Mirë ishin ndeshjet miqësore të para sezonit për ‘blaugranat’ dhe ‘galaktikët’, ndërsa ato të skuadrës së Simeones nuk janë perfekte: dy fitore dhe dy humbje kundër Salzburgut dhe Cadiz. Sevilla e Lopetegui, e katërta në La Ligën e fundit, gjithashtu do të përpiqet të hyjë në garën për kreun.

Ka një pritje të madhe për të parë ‘los blancos’ të Ancelottit në fushë, i kthyer në stolin e klubit madrilen pas gjashtë vitesh. Ai mori drejtimin nga Zidane, pasi francezi nuk arriti të merrte titullin. Në përvojën e tij të mëparshme spanjolle, Acelotti arriti të fitojë trofeun e dhjetë të Champions në historinë e klubit, përveç Superkupës së Europës, Kupës së Botës për Klube dhe një Kupe të Spanjës.

Por një sy duhet mbajtur edhe te Real Sociedad, Betis dhe Villarreali i Unai Emery, fituesi i fundit i Europa League. Espanyol, Mallorca dhe Rayo Vallecano vijnë nga Liga 2. Në javën e dytë, një ndeshje e shkëlqyer menjëherë midis ‘blaugranëve’ të Koeman dhe Athletic Bilbao të Marcelinos. Dhe në të tretën Atletico Madrid-Villarreal dhe Betis-Real. La Liga është kthyer…

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?