ArgetimBotaKuriozitete

Nëse do të ndodhte një luftë midis Amerikës dhe Rusisë , në vetëm disa orë do të vdisnin më tepër se 34 milionë njerëz!

Shkenctarët kanë arritur të krijojnë një simulim vizual të bazuar në planet luftarake dhe forcat ushtarake të dy prej fuqive më të mëdha në botë, Amerikës dhe Rusisë.
Featured image of article: Nëse do të ndodhte një luftë midis Amerikës dhe Rusisë , në vetëm disa orë do të vdisnin më tepër se 34 milionë njerëz!

Shkenctarët kanë arritur të krijojnë një simulim vizual të bazuar në planet luftarake dhe forcat ushtarake të dy prej fuqive më të mëdha në botë, Amerikës dhe Rusisë.

Simulimi tregon se cfarë do të ndodhte nëse do të niste një luftë nukleare midis këtyre dy vëndeve .

Në vetëm disa ore, më shumë se 34 milionë njerëz do të humbnin jetën. Lufta do të niste me shënjestra taktike , duke vazhduar më tej me qytetet kyce .

Përpara se lufta të niste mirë, do të kishin humbur jeten jo më pak se 90 milionë njerëz.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Arsyeja e këtij simulimi është vënia në dukje e pasojave që do sillte një luftë e tillë.

Duke marrë parasysh dhe tensionet e krijuara midis Amerikës dhe Rusise vitet e fundit, një simulim i tillë do të ishte si një paralajmrim i denjë për atë që mund të vijë më pas.

Burimi:Daily Mail

E.C Dosja.al

Shto Koment