Bota

‘Nëse do ta bësh mirë, e bën vetë’, Rusia paralajmëron krijimin e një stacioni hapësinor duke u larguar nga ai ndërkombëtar

Projekti do t'i jepte fund më shumë se dy dekadave të bashkëpunimit me Shtetet e Bashkuara në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).
Featured image of article: ‘Nëse do ta bësh mirë, e bën vetë’, Rusia paralajmëron krijimin e një stacioni hapësinor duke u larguar nga ai ndërkombëtar Stacioni Nderkombetar i hapesires

RUSI– Rusia është e gatshme të fillojë ndërtimin e stacionit të saj hapësinor me synimin për ta nisur atë në orbitë deri në vitin 2030 nëse Presidenti Vladimir Putin jep urhdërin, ka thënë kreu i agjencisë së saj hapësinore Roscosmos.

Projekti do t’i jepte fund më shumë se dy dekadave të bashkëpunimit me Shtetet e Bashkuara në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

“Nëse në 2030, në përputhje me planet tona, ne mund ta vendosim atë në orbitë, do të jetë një përparim kolosal. Vullneti është atje për të ndërmarrë një hap të ri në eksplorimin e hapësirës me njerëz.”-citoi agjencia e lajmeve Interfax të thoshte shefi i Roscosmos Dmitry Rogozin.

Sipas Guardian, kozmonautët rusë kanë punuar me homologët e tyre nga Shtetet e Bashkuara dhe 16 vende të tjera rreth ISS që nga viti 1998. isshtë një nga fushat më të afërta të bashkëpunimit midis Moskës dhe Uashingtonit, marrëdhëniet e të cilave përndryshe janë në krizë për të drejtat e njeriut, sulmet kibernetike dhe çështje të tjera.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zëvendëskryeministri rus, Yuri Borisov, i tha TV rus në fundjavë se Moska do t’u jepte njoftim partnerëve të saj se do të largohej nga projekti ISS nga 2025.

Rogozin tha se stacioni rus, ndryshe nga ISS, ka shumë të ngjarë të mos ishte ekuipazh i përhershëm sepse rruga e saj e orbitës do ta ekspozonte atë ndaj rrezatimit më të lartë. Por kozmonautët do të vizitonin dhe gjithashtu do të përdornin inteligjencën artificiale dhe robotët.

Interfax citoi një burim të paemëruar të ketë thënë se Rusia planifikoi të shpenzonte deri në 6 miliard dollarë për të nisur projektin.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment