Dikur

Nëntor 1931/ Gazeta franceze: Turqia e njohu më në fund mbretërinë e Shqipërisë

Më 27 tetor, Presidenti i Republikës turke i dërgoi një telegram Madhërisë së Tij Mbretit Zog të Shqipërisë, duke i uruar lumturi dhe prosperitet për kombin shqiptar.
Featured image of article: Nëntor 1931/ Gazeta franceze: Turqia e njohu më në fund mbretërinë e Shqipërisë Mbreti Ahmet Zogu

TIRANË- “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me njohjen zyrtare të mbretit Zog nga Turqia, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Shkrimi në gazetën franceze

Më 27 tetor, Presidenti i Republikës turke i dërgoi një telegram Madhërisë së Tij Mbretit Zog të Shqipërisë, duke i uruar lumturi dhe prosperitet për kombin shqiptar.

Madhëria e Tij i ktheu të njëjtin urim.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

I ngarkuari për çështjet diplomatike i Turqisë në Tiranë vizitoi Ministrin e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, të cilin e njoftoi se ai ishte udhëzuar nga qeveria e tij për të hyrë në marrëdhënie zyrtare me qeverinë shqiptare.

(Dosja.al)

Shto Koment