Bota

Nënshkruhet marrëveshja e paqes në Lindjen e Mesme/ Reagon Donald Trump: Arritje historike mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara

Në një postim në Twitter ai ka shkruar se marrëveshja mes tyre është një përparim shumë i madh.
Featured image of article: Nënshkruhet marrëveshja e paqes në Lindjen e Mesme/ Reagon Donald Trump: Arritje historike mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Donald Trump, president i SHBA-së

IZRAEL– Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe ditën e sotme kanë  nënshkruar një marrëveshje për normalizimin  e marrëdhënieve mes tyre. Së fundmmi në një postim në rrjetet sociale ka reaguar edhe Donald Trump, i cili ishte dhe ndërmjetësues i marrëveshjes. Në një postim në Twitter ai ka shkruar se marrëveshja mes tyre është një përparim shumë i madh.

‘Përparim i madh sot! Marrëveshje historike e paqes midis dy miqve tanë më të mëdhenjë, Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe!’ –shkruan Trump.

Ditën e sotme Izraelit dhe Emiratet e Bashkuara kanë arritur një marrëveshje  për normalizimin e marrëdhenieve mes tyre.

Në një deklaratë të përbashkët, zoti Trump, kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu dhe Princi i Kurorës, Mohammed bin Zayed thanë se shpresojnë se kjo marrëveshje historike do të avancojë paqen në Lindjen e Mesme.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment