Diaspora

Pranoi të luante për ekipin kombëtar të Kosovës nën moshën 19-vjeç/ Nëna e futbollistit serb pushohet nga puna

Djali i saj Ilija Iviç, një 17-vjeçar që luan për Flamurtarin në kampionatin më të lartë të Kosovës, u bë serbi i parë që pranoi ftesën për të luajtur për skuadrën kombëtare të Kosovës nën moshën 19 vjeç, lojtarët e së cilës janë shqiptarë etnikë.
Featured image of article: Pranoi të luante për ekipin kombëtar të Kosovës nën moshën 19-vjeç/ Nëna e futbollistit serb pushohet nga puna Flamuri i Kosoves

KOSOVË– Tanja Iviç, nëna e futbollistit serb që ishte ftuar për të luajtur në një ekip kombëtar të Kosovës, të hënën është larguar nga puna e saj në Qendrën e Edukimit Kulturor të Prishtinës të drejtuar nga serbët në qytetin e Kosovës.

Djali i saj Ilija Iviç, një 17-vjeçar që luan për Flamurtarin në kampionatin më të lartë të Kosovës, u bë serbi i parë që pranoi ftesën për të luajtur për skuadrën kombëtare të Kosovës nën moshën 19 vjeç, lojtarët e së cilës janë shqiptarë etnikë.

Lajmi ngjalli reagime të ashpra nga media në Serbi, e cila kundërshton pavarësinë e Kosovës dhe kundërshton të drejtën e saj për të formuar një ekip kombëtar në çfarëdo niveli. Nëna e Iviçit nuk pranoi të komentojë më tej, por tha se burri i saj, Dusko Iviç, nuk është larguar nga puna e tij, ashtu siç ishte raportuar më parë.

Federata e Futbollit të Kosovës të premten në një deklaratë tha se ishin “tronditur” kur dëgjuan që prindërit e Ilija ishin larguar nga puna “sepse djali i tyre pranoi të luante për ekipin kombëtar të Kosovës nën 19 vjeç”. Megjithatë babai i tij Dusko Iviç tha për Zërin e Amerikës se ai nuk ishte larguar nga shkolla ku ai punon, megjithëse shtoi se “është e mundur që kjo të më ndodhë”.

Po ashtu, të shtunën në këtë mosmarrëveshje është përfshirë edhe Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i cili ka reaguar përmes një postimi në Twitter ku ka thënë se ai është i lirë të zgjedhë.

 “Lëreni Ilijan të luajë lirshëm kudo që ai zgjedh”- shkroi Kurti në Twitter.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deri më tani nuk ka ndonjë deklaratë publike nga Qendra Kulturore e Edukimit Kulturor në Graçanicë. Trajneri i ekipit nën moshën 19 vjeç, Ramiz Krasniqi, i tha gazetës serbe Danas se Iviç është një lojtar i shkëlqyer dhe mund t’i besojmë atij pavarësisht kombit dhe fesë.

“Iviç është një lojtar shumë inteligjent dhe një djalë që ka treguar se ne mund t’i besojmë atij në lojëra. Si trajner, unë nuk jam aspak i interesuar për kombin ose fenë e dikujt,”- tha Krasniqi

Kosova shpalli pavarësinë në 2008 dhe vetëm kohët e fundit ka qenë në gjendje të konkurrojë siç duhet në një nivel ndërkombëtar në futboll. Megjithë kundërshtimin e Serbisë, ajo u pranua si një anëtare e organit drejtues evropian të futbollit, UEFA dhe organi qeverisës botëror FIFA në 2016, duke e lejuar atë për të futur ekipe për herë të parë në turne zyrtare evropiane dhe botërore.

Marrë nga: BalkanInsight

A.K.Dosja.al

 

Shto Koment