LIVE UPDATES
Aktualitet

Fshehje pasurie dhe deklarim i rremë/ Del në KPK gjyqtari i pezulluar, avokatët: Gruas iu dogjën letrat në ‘97

25 Shkurt 2019, 11:42 Nga DOSJA
Fshehje pasurie dhe deklarim i rremë/ Del në KPK gjyqtari i pezulluar,

TIRANË– Ditën e sotme, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shqyrtuar Petrit Cenon, kryetarin e pezulluar të Gjykatës së Apelit në Durrës.

Trupa gjykuese e përbërë nga Etleda Çiftja, Lulzim Hamitaj dhe Olsi Komici, kanë paraqitur konkluzionet e hetimit për Cenon, që është shtrirë në 3 shtylla, pastërtinë e figurës, aftësitë profesionale dhe hetimin pasuror.

Në seancë, ishin avokatët, pasi Ceno nuk ka pranuar të merrte pjesë. Kryetari i gjykatës akuzohet për korrupsion, pasi bashkë me dy gjyqtarë të tjerë në vitin 2014 kanë udhëtuar drejt Spanjës për të ndjekur një ndeshje futbolli, me shpenzimet e një biznesmeni, Namik Sadiku, i cili ishte palë në një proces civil, të drejtuar prej tyre, lidhur me pronësinë e një resorti turistik në Durrës.

Nga hetimet ka rezultuar se ata kanë udhëtuar së bashku me biznesmenin në fjalë, i cili kishte humbur gjyqin në shkallën e pare.

Biznesmeni më pas, arriti të fitonte procesin në Apelin e Durrësit. Të tre gjyqtarët kanë hedhur poshtë akuzat se udhëtimi i tyre është paguar nga biznesmeni Sadiku. 

Sakaq, në seancën e sotme, KPK ka dalë në përfundimin se gjyqtari ka fshehur pasurinë, nuk ka burime të ligjshme dhe ka kryer deklarim të rremë.

Avokatët e gjyqtarit kanë thënë se shumë dokumente nuk janë kërkuar të deklarohen nga KPK, dhe se problemet me dokumentacionin e të shoqes vijnë pasi dokumentet e të ardhurave të saj nuk ekzistojnë pasi u dogjën në ’97.

Diskutimet gjatë seancës së KPK:

KPK, Etleda Çiftja: 9 shkurt 2018, KLD ka pezulluar përkohësisht për shkak të marrjes si i pandehur nga Krimet e Rënda. Pavarësisht kësaj, KPK ka kryer hetim administrativ, ndërsa janë dërguar vlerësimet nga tre shtyllat e hetimit. Përtej raportit të ILDKPI, KPK ka kryer hetim më vete për subjektin e rivlerësimit dhe për trungun familjar. ILDKPI, konstaton se subjekti nuk ka burime të ligjshme, ka kryer fshehje dhe ka kryer deklarim të rremë. KPK vendosi të përfundojë hetimin dhe njoftoi subjektin duke i vënë të gjitha provat në dispozicion dhe duke i kërkuar argumentim. Subjekti ka deklaruar një apartament 98 m2 dhe garazh 22 m2, blerë në 2003. Burimi ka deklaruar të ardhurat familjare deri në 1997. KPK ka gjetur mospërputhje deklarimi, pasi subjekti apartamenti nuk korrespondon me kohën e deklaruar, njëkohësisht me garazhin. Ka mungesë në dokumentacionin ligjor, mospërputhje të vlerës së garazhit, ndërsa secili dokument i paraqitur nuk kanë të njëjtën vlerë. Bashkëshortja nuk ka dokumentacion për justifikimin e të ardhurave, bizneset furrë buke dhe konfeksione.
Pasuria nr. 2, apartament 79m2 në Golem të Kavajës. Burimi i krijimit me të ardhura familjare. Nga hetimi administrativ konstatohet një mospërputhje e deklarimeve në 2003 dhe në 2018. Nuk ka deklaruar vlerën e apartamentit. Çmimi 1.980.000 lekë është sa gjysma për banesa sociale, përsa i përket asaj kohe. Subjekti e ka blerë shumë më lirë nga çmimi i tregut dhe e ka shitur rreth 30 mijë euro. Në deklaratën e 2007 nuk ka deklaruar nëse i ka shpenzuar këta 32 mijë euro apo jo. Në lidhje me konstatimet e KPK, ka prova që po shqyrtohen. 144 m2 apartament në Tiranë në pronësi të bashkëshortes, dhe garazh. 172500 euro, dhe garazhi. 196500 euro në total.
Nga hetimi administrativ, pas raportet e ILDKPI, rezulton se një këst me 49 mijë euro ka mospërputhje me kohën. Subjekti e ka shlyer shumën para nënshkrimin për një kontratë sipërmarrjeje. Të gjitha të padeklaruara në Veting. Kësti i dytë ka përputhshmëri, 60 mijë euro. Kësti i tretë 60 mijë euro, ka pasaktësi në të gjitha komponentët, kohë, shumë, vlerë.
Rezulton se këstet janë paguar në 2014 e jo në 2015, jo 63 mijë euro, por 58.500 euro. Nuk ka deklaruar në deklaratën Vetting këstin e fundit. Subjekti nuk ka të ardhura për pagesat e kësteve 1 dhe 3. Mungon dokumentacioni shoqërues për pagesat. Subjekti ka paraqitur provat për të nxjerr të kundërtën. 3 mijë metra 2 ullishte në Shkallnur dhe 2775 m2, burim ligji 7501, të bashkëshortes. Nga hetimi konstatohet se ka mospërputhje dokumentacioni për të dyja ullishtes, me dokumentacionit që disponojnë institucionet. Pasuritë janë fituar më numra të tjerë APTP-je. Mospërputhje me vendbanimin e të dyve, bashkëshortja figuron diku tjetër, ai diku tjetër. Një tjetër apartament në Kavajë, deklarohet se është blerë 55 mijë euro, e shitur më vonë, 95 mijë euro. Nga hetimi, KPK-së i ka rezultuar se nuk është deklaruar aktmarrëveshja. Moskoordinim edhe me kohën e pagesave. Kredi 82 mijë euro në një bankë të nivelit të dytë, me kolateral pasuri të subjektit dhe bashkëshortes. Në dokumentacion konstatohet se llogaria është e marrë në tre emra, bashkë me të birin. KPK konstaton mospërputhje lidhur me detyrimet e papaguara. Deklarim i pasaktë në deklaratën Vetting. 148 m2 apartament në Kavajë, i blerë me paratë e kredisë. Konstatohet se subjekti nuk ka deklaruar aksionet e djalit në PL Shpk, dhe 5 shoqëri të tjera . Mospërputhje deklarimesh për kohën kur është bërë ortak. Automjet Renault, 18.500 mijë euro, paguar me kredi në 2005 dhe kursime familjare. Nga hetimi i KPK ka rezultuar se ka mospërputhje të çmimit në deklaratat e 2005 dhe deklaratën veting, por edhe nga shoqëria që e ka shitur. Ka deklarim që nuk përputhet edhe me kohën.Shkollim të së bijës në Londër, ka mospërputhje me shumat e deklaruara.

Avokatët e Cenos: Subjekti ka dërguar provat përkatëse. Doja të specifikoja, në lidhje me kërkesat paraprake të Çenos, të cilat janë vënia në dispozicion të dosjes. E gjithë procedura e KPK e panjohur për ne, pasi kominikimi është bërë vetëm me email. Subjekti ka tentuar ta dorëzojë dorazi, por nuk është lejuar, pasi duhej të sillej vetëm me postë. Afati 10 ditor është konsumuar nga subjekti, ndësa KPK e na refuzuar.
Në lidhje me pasurinë, ka pasaktësi, nuk ka bërë rivlerësim të drejtë. Deklarimet kanë filluar në 2003-shin, ndërsa shumë detaje nuk janë kërkuar që të deklarohen, gjë që sot kërkohen nga KPK. Komik, fakti që bashkëshortja e subjektit rezulton pa të ardhura deri në ’96. Ajo nuk ka patur mundësi të nxjerri dokumentacion për këtë kohë pasi janë djegur në ’97-ën.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet gjyqtari petrit çeno korrupsioni kpk namik sadiku ndeshja ne madrid vettingu gjyqtari petrit çeno korrupsioni kpk namik sadiku ndeshja ne madrid vettingu

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh