Politike

Negociatat/ Rama: Na bëjnë për budallenj? Merkel është kampione, u referohet të vdekurve si unë

Në fokuas të kësaj konference rajonale ishin reformat e ndërmarra si dhe sfidat për të krijuar shtetin e së drejtës.

TIRANË– ‘Ministeriali i Drejtësisë’ është mbajtur sot në Shqipëri për të dytin vit radhazi, teksa prezentë ishin ministrat e Drejtësisë të 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor, kryeministri Edi Rama si dhe ambasadorët e akredituar në Shqipëri. 

Në fokuas të kësaj konference rajonale ishin reformat e ndërmarra si dhe sfidat për të krijuar shtetin e së drejtës.

Kryeministri Edi Rama sqaroi edhe një herë pozicionin e tij dy javë përpara se Bashkimi Europian të marrë vendimin për Shqipërinë në lidhje me negociatat. Ndër të tjera, kryeministri theksoi se nuk është faji i Europës edhe nëse nuk happen negociatat.

Rama bëri edhe disa batuta në lidhje me kushtet e vendosura, teksa u shpreh se një vit më parë Shqipërisë iu kërkua një numër magjik gjyqtarësh e prokurorësh, ndërsa këtë vit vendosën 9 kushte.

Më duhet të bëj një koment pasi na thuhet gjithnjë që ju duam e një ditë do jemi bashkë, por që duhet të vazhdoni të përmirësoheni. Vjet na thanë që keni bërë një punë fantastike por keni ende dicka për të bërë. Vendosën numrin magjik për 57 gjyqtarë e prokurorë, se dija pse ishte ky numër, pse nuk ishte 56 apo 58.

Por ne shkuam përtej 57 dhe procesi i rivlerësimit të vetingut u bë revolucioni ynë francez me gijotinën. Hoqëm idenë e të ‘paprekshmëve’ dhe çdo mëngjes ata kalonin tek komisionet e Vetingut dhe dukeshin si të dobët.

Ata ishin realisht shumë, p[asi për 30 vite korrupsioni është rritur dhe ata e ushqenin. Flasim për një shifër prej më shumë se 100 personash. Po tani cili është problem? Nuk ka gjykatë Kushtetuese?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ne na thanë që duhet të pastronim sistemin e drejtësisë nga të korruptuarit. Por shyqyr Zotit ka ende njerëz, burra e gra të mencur që vazhdojnë tu referohen të vdekurve, Angela Merkel është kampione e kësaj gjëje. Shyqyr Zotit që Merkel mendon si unë dhe unë po e citoj sërish.

Ajo thotë: A ishim ne që u kërkuam shqiptareve që ta pastronin sistemin dhe a kanë faj ata që e pastruan sistemin dhe qe tani nuk kanë gjykatë kushtetuese? Duhet tu hedhim faj per kete gje apo duhet ti pergezojme?”

Kështu që mospasja e një Gjykate Kushtetuese tregon sukses dhe jo dështim.

Unë nuk ia hedh fajin Evropës, por kush tjetër më shumë se Franca ka të drejtën të thotë e të mendojë se Europa nuk po funksionon siç duhet. Është një nga themelueset. Është tërësisht legjitime kjo gjë. Meqë ra fjala, unë si nëj person që nuk është opjesë e Europës, pork a një lidhje të fortë me të, mund të jetë dakort me këtë gjë. Ajo që unë nuk kuptoj është se Europa mund të hyje në thellimin e reformës së vet, po ne si mund të na kërkoj ë të ndalojmë thellimin e reformave tona? Në nuk do ta kishim bërë këtë Reformë në Drejtësi pas pasur përkrahjen e Europës dhe SHBA-ve. Nuk do t’ja kishim dalë.

Sigurisht që kemi edhe një zjarr të brendshëm që na nxit t’i ngremë këto institucione. Ju them që nuk ka asgje tjetër por është e padrejtë dhe nuk është e mençur. Janë të njëjtët njerëz që një herë thonë 3 kushte, pastaj i bëjnë 5, pastaj 9 e 99, për të njëjtën gjë. Ku është këtu shpërblimi për atë që kemi bërë? Është shpulla, është që të na bëjnë për budallenj?”- tha Rama ndër të tjera.

(f.m/dosja.al)

Një Koment në “Negociatat/ Rama: Na bëjnë për budallenj? Merkel është kampione, u referohet të vdekurve si unë

  1. Kazan Europa, Kazan opozita, per Trumpin pat ciceruar ca vite me pare (se tani nuk ia mban me suma). Vetem KM, Bracja, Doshi, Frroku, Ruci, Braho, Velia, Tahiri dhe shoket e tyre jane te mire! Kot i bie me qafe Europa ketyre ‘engjejve’!

Shto Koment