Politike

Negociatat me BE/ Mogherni shprehet optimiste për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Duke folur në takimin e përbashkët midis AFET dhe Delegacionit të PE në Asamblenë Parlamentare Euro-Amerikës Latine (DLAT), Mogherini shfrytëzoi mundësinë për të përshendetur përsëri marrëveshjen e arritur mes Maqedonisë Veriore dhe Greqisë.
Featured image of article: Negociatat me BE/ Mogherni shprehet optimiste për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut Frederica Mogherini

STRASBURG – Ballkani është në Evropë, nëse ju shikoni hartën e Evropës, tha përfaqësuesi i Lartë i BE Federica Mogherini në seancën plenare të Komitetit të Parlamentit Evropian për Punë të Jashtme.

Kur të shikoni në hartën e Evropës, shihni se Ballkani është në Evropë. Prandaj, në vend të zgjerimit të fjalës, më pëlqen të them ribashkimin e Ballkanit me Evropën“, theksoi ajo, duke shtuar se beson se BE do të vijojë me zgjerimin.

Duke folur në takimin e përbashkët midis AFET dhe Delegacionit të PE në Asamblenë Parlamentare Euro-Amerikës Latine (DLAT), Mogherini shfrytëzoi mundësinë për të përshendetur përsëri marrëveshjen e arritur mes Maqedonisë Veriore dhe Greqisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mogherini njoftoi se ajo pret që Maqedonia Veriore dhe Shqipëria të hapin negociatat e pranimit në BE në qershor. Para se të bëhej Përfaqësuese e Lartë e BE-së, ajo shërbeu si Ministre e Italisë për Punë të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar.

Përkthyer nga European Western Balkans

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment