Politike

Negociatat/ Hahn flet hapur: Shqipëria ka probleme të brendshme, s’mund ta them se BE-ja ka shumë vrull

Hahn ka deklaruar se Shqipëria ka probleme të brendshme. Ai shprehet se nga BE-ja nuk ka një vrull të madh për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe pse janë bërë disa reforma.
Featured image of article: Negociatat/ Hahn flet hapur: Shqipëria ka probleme të brendshme, s’mund ta them se BE-ja ka shumë vrull Johannes Hahn

Gjermani- Për çështjen negociatave për Shqipërinë, Johannes Hahn ka deklaruar për “Der Stadard” se vendi ynë ende ka probleme të brendshme, si kriza politike.

Ne jemi ende duke punuar që të nisin negociatat me të dyja shtetet. Por nuk është sekret se gjendja shpirtërore midis shteteve anëtare për Maqedoninë e Veriut është thjesht më e mirë. Të dy vendet kanë përmbushur kriteret e kërkuara nga vendet anëtare të BE-së si kusht. Prandaj kemi bërë një rekomandim për të dy vendet. Por Maqedonia e Veriut jo vetëm që ka arritur reformat e kërkuara, por edhe marrëveshjen historike të Prespës dhe gjithashtu traktatin e miqësisë me Bullgarinë. Për Shqipërinë, për fat të keq, problemet janë tani në plan të parë, të tilla si që opozita nuk është në parlament, se qeveria ka vështirësi në mbajtjen e një dialogu, dhe se ka një procedurë të impezimit kundër presidentit. Sigurisht, vendet anëtare të BE-së vlerësojnë gjithashtu situatën e përgjithshme politike në shtet.”, shprehet Hahn.

Pyetjes së gazetarit se “Sa ka gjasa që vetëm Maqedonia Veriore t’i hapen bisedimet?”, ai u shpreh: “Nuk mund të them, ka kaq shumë vrull në të. Shpresa ime është që të gjitha forcat politike në Shqipëri ta njohin seriozitetin e situatës dhe të kuptojnë se çfarë po bëjnë me sjelljen e tyre. Për shkak se popullsia dëshiron në 80 përqind fillimin e negociatave të pranimit, votuesit e të gjitha partive e mbështesin atë.

Në muajin tetor do të vendoset nëse do të hapen apo jo negociatate BE-së me Shqipërinë. Deri më tani ambasadorët e huaj dhe KE publikisht ka lobuar më shumë për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut. Bundestagu gjerman, si Holanda, janë shprehur kundër  hapjes së negociatave me Shqipërinë. Kësaj liste sipas medieve të huaja i është shtuar edhe Franca.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: Der Standard

J.V/Dosja.al 

 

Shto Koment