Bota

Në vendin më të pasur në botë, me transport publik dhe kushte minimale jetese, politikanët suedezë larg luksit dhe privilegjeve

Politikanët që guxojnë të shpenzojnë para publike në udhëtimet me taksi, në vend që të hipin në tren, përfundojnë në titujt e lajmeve. Edhe kryetari i Parlamentit merr një kartë për të përdorur transportin publik.
Featured image of article: Në vendin më të pasur në botë, me transport publik dhe kushte minimale jetese, politikanët suedezë larg luksit dhe privilegjeve Politikanët me transport publik në Suedi.

Është e çuditshme siç mund të tingëllojë për shumë përfaqësues të njerëzve diku tjetër, por Suedia nuk ofron luks apo privilegje për politikanët e saj. Pa makina zyrtare ose shoferë privatë, ministrat dhe deputetët suedez udhëtojnë në autobusë dhe trena të mbushur me njerëz, ashtu si qytetarët që ata përfaqësojnë. Pa ndonjë të drejtë të imunitetit parlamentar, ata mund të gjykohen në gjykatë si çdo person tjetër.

Pa sekretarë privatë në derë, zyrat e tyre parlamentare me sy të zhveshur janë aq të vogla sa 8m2.

“Unë jam ai që paguan politikanët,” – thotë Joakim Holm, një qytetar suedez. “Dhe nuk shoh asnjë arsye për t’u dhënë atyre një jetë luksoze.”

Politikanët që guxojnë të shpenzojnë para publike në udhëtimet me taksi, në vend që të hipin në tren, përfundojnë në titujt e lajmeve. Edhe kryetari i Parlamentit merr një kartë për të përdorur transportin publik. Vetëm kryeministri ka të drejtë të përdorë një makinë nga forcat e sigurisë në baza të përhershme.

Parlamentarët suedezë jetojnë në apartamente të vogla në kryeqytet, ku ata lajnë dhe hekurosin rrobat e tyre në lavanderi komunale. Kjo mund të duket e dobët për njerëz të tillë , por në të vërtetë është shumë më mirë sesa dikur. Deri në fund të viteve 1980, të gjithë parlamentarët flinin në shtretërit e divanit në zyrat e tyre.

Askush në jetën publike nuk fiton një pagë të pavëmendshme: pagesa për shtëpi e një anëtari të Parlamentit është rreth dy herë më shumë sesa ajo e një mësuesi të shkollës fillore.

Përvoja e Suedisë shkatërron konceptin e palëkundur se politikanëve duhet t’u akordohen një trajtim nderimi të denjë për një kastë më të lartë, e cila përbëhet nga zonja dhe zotërinj që janë më ilustrues sesa qytetari mesatar dhe prandaj meritojnë një të drejtë gati hyjnore për përfitime dhe privilegje.

Ky është një komb që trajton zyrtarët e qeverisë dhe përfaqësuesit politikë si qytetarë të thjeshtë. Një vend pa “përsosmëri” dhe një shoqëri që hoqi përdorimin e përemrave pronorë në vitet 1960, dhe ku të gjithë quhen thjesht “ju”. Sepse, sipas sistemit suedez të vlerave, askush nuk është mbi askënd tjetër. As politikanët, të cilët duhet të jetojnë në kushte të ngjashme me realitetin e njerëzve që i zgjedhin.

Ende e mbaj mend ndjenjën e çuditshme të dëshmitarit të një fenomeni jashtëtokësor, kur pashë ministrin suedez të punëve të jashtme dhe kryeministrin që po shtynte një karrocë pazaresh në një supermarket në Stokholm. Ose kryetarin e Stokholmit duke qëndruar në një radhë në një stacion autobusi. Ose kryetarin e Parlamentit ulur në një tren nëntokësor.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

I lirë nga pabarazitë e mëdha sociale, Suedia është padyshim një vend më i sigurt dhe më pak i dhunshëm, ku politikanët dhe qytetarët njësoj nuk kanë nevojë të udhëtojnë me makina me plumba. Por, më e rëndësishmja, kjo është një shoqëri që zgjedh politikanë që duhet të jenë në kontakt me realitetet e ditës dhe dhimbjet e qytetarëve. Politikanët nuk lejohen të vendosin interesat e tyre personale përpara atyre të njerëzve, në një shoqëri që demonstron se pushteti politik mund të ushtrohet brenda kufijve të vendosmërisë.

Në sistemin e drejtësisë, logjika është e njëjtë: asnjë gjyqtar nuk ka të drejtë për makina zyrtare, sekretarë privatë ose gjurmime.

Në Suedi është e mundur të gjurmohen shpenzimet e ministrave, përfaqësuesve dhe gjyqtarëve; të lexojë deklaratën e taksës mbi të ardhurat e kryeministrit; të kontrollojë shpenzimet.

Një nga skandalet më emblematike politike të vendit u zhvillua në vitet 1990. Zëvendëskryeministrja, Mona Sahlin, bleu një çokollatë, pelena dhe disa sende të tjera personale me një kartë krediti qeveritare, dhe pagoi shtrenjtë për të: ajo humbi punën e saj, duke e quajtur një skandal.

Në pak më shumë se 100 vjet, Suedia është shndërruar nga një shoqëri bujqësore e varfër në një nga vendet më të pasura, më të drejta shoqërore dhe më pak të korruptuara në këtë rast.

Pjesë nga libri i Claudia Wallin: “Sueden: The Untold Story”

Marrë dhe përshtatur nga MailGuardian

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment