LIVE UPDATES
Ekonomi

Në Tiranë të fiskalizuar 36% e bizneseve të vogla, Dhamo: Të shtyhet deri në shtator

17 Nëntor 2021, 06:21 Nga DOSJA
Në Tiranë të fiskalizuar 36% e bizneseve të vogla, Dhamo:

Nga të dhënat e Drejtorisë të Përgjithshme të Tatimeve për ecurinë e fiskalizimit rezulton që procesi pa gjoba deri më 31 dhjetor 2021 është ende larg mbylljes.

Në rrethe numri i bizneseve të vogla të fiskalizuar është i ulët. Konkretisht sipas shifrave të Drejtorisë të Përgjithshme të Tatimeve për Monitor rezulton se në Tiranë nga 39,219 biznese të vogla aktive vetëm 36% e tyre janë fiskalizuar.

Fiskalizimi po ecën ngadalë edhe për qytetet e mëdha ku në Durrës nga 10,160 biznese aktive, rreth 34% e tyre janë fiskalizuar. Rrethi i Elbasanit ka ecurinë më të dobët në të gjithë vendin për fiskalizimin. Nga 6,283 biznese të vogla të regjistruara vetëm 22% e tyre kanë ndryshuar faturimin. Edhe për qytetet si Fieri bizneset e fiskalizuar zënë 27% të totalit të bizneseve aktive, në Korçë janë 33%, Shkodra dhe Vlora janë 28% biznese të fiskalizuar në raport me totalin e biznesit të vogël aktiv. Në rrethet e vogla si Sarandë dhe Dibër janë fiskalizuar 23% e totalit të bizneseve aktive për secilin qytet.

Për biznesin e madh, referuar të dhënave rezulton se përkatësisht në çdo degë rajonale ecuria e fiskalizmit vijon nga 60 deri 77% e bizneseve të mëdha të fiskalizuara në raport me totalin sipas secilit rreth.

Vetëm biznesi VIP sipas të dhënave të tatimeve është pothuajse 100% i fiskalizuar.

Kontabilisti Sotiraq Dhamo thotë për Monitor se nga ecuria vihet re që jo vetëm bizneset e vogla nuk shqetësohen për fiskalizmin, por edhe degët rajonale të tatimeve.

“Në këtë situatë duhet patjetër një qëndrim i Drejtorisë të Përgjithshme të Tatimeve dhe Ministrisë të Financave dhe Ekonomisë. Si do të veprojnë? Dhe duhet të shprehen tani dhe jo në fund të dhjetorit. Duhet të hartojnë një plan, se si do të realizohet ecuria në 2022, çfarë ndryshimesh ligjore duhet të bëhen, etj. E rëndësishme është që të jenë gjerat e qarta dhe të realizueshme”.

Në kahun tjetër kontabilisti Sotiraq Dhamo ngre shqetësimin se është e vështirë që procesi të shtrihet në të gjithë vendin. Për këtë arsye ai rekomandon që bizneset e zonave rurale të faturojnë me sistemin e vjetër edhe për disa vite me kushtin që të gjitha bizneset brenda 31 janarit 2021 të kenë mbyllur aplikimet për t’u pajisur me certifikatë elektronike.

“Jam i sigurt që procesi duhet të shtyhet, sepse nuk shikoj se si mund të realizohet brenda 1 muaji e gjysmë ajo që nuk është realizuar për 8 muaj të paktën. Mbase duhet të dalin nga skema e fiskalizimit bizneset tregtare në zonat rurale të thella se nuk besoj se do të fiskalizohen. Këto biznese të mbahen me kasat edhe për disa vite, por duhet të kërkohet aplikimi te AKSHI brenda vitit apo brenda 31 janarit për të gjithë dhe pastaj përfundimin e fiskalizimit brenda 31 korrikut për biznesin e madh dhe brenda 9 mujorit të 2022 për biznesin e vogël. Kjo mund të ishte një zgjidhje. Por nëse nuk pajisen me certifikatë brenda afatit të vendosen gjoba. Ndërkaq DPT duhet të garantojë se platforma do të funksionojë në rregull dhe nuk do të ketë probleme. Të vendoset në udhëzim apo ligj që çdo problem që shkaktohet nga keqfunksionimi i platformës të mos penalizohet”, shprehet Dhamo.

Nga 1 shtatori kur nisi fiskalizimi për biznesin e vogël dhe deri tani janë të fiskalizuar 32% e tyre. Detyrimin për t’u fiskalizuar e kanë 90,000 subjekte. Në kategorinë e biznesit të madh janë të fiskalizuar rreth 70% e totalit prej 25,000 biznese që janë aktive./MONITOR

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

ekonomi kryesore biznes bizneset në shqiperi fiskalizimi ne shqiperi biznes bizneset në shqiperi fiskalizimi ne shqiperi

Sondazh

Poll

Ekonomi 16 Nëntor 2021, 07:29

Rriten me 8% të ardhurat për 10 mujorin

TIRANË- Ecuria e të ardhurave në buxhet ka rezultuar pozitive për 10 mujorin e këtij viti.Sipas statistikave fiskale të Ministrisë së Financave, për periud...

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit