Bota

Në nder të viktimave të COVID-19, Trump urdhëron uljen e flamujve në gjysmë-shtizë gjatë fundjavës

Presidenti amerikan, Donald Trump ka urdhëruar uljen e flamujve në gjysmë-shtizë gjatë fundjavës, në kujtim të viktimave nga Covid-19.
Featured image of article: Në nder të viktimave të COVID-19, Trump urdhëron uljen e flamujve në gjysmë-shtizë gjatë fundjavës Donald Trump

SHBA-Presidenti amerikan, Donald Trump do të urdhërojë uljen e flamujve në gjysmë shtizë në të gjithë ndërtesat dhe monumentet, në nder të viktimave nga COVID-19. Njoftimin e dha vetë Trump nëpërmjet një njoftimi në Twitter, duke sqaruar se flamujt do të ulen sot dhe për dy ditët në vijim.

“Do të ul në gjysmë-shtizë flamujt në të gjitha ndërtesat shtetërore dhe monumentet kombëtare për tre ditët e ardhshme, në kujtim të amerikanëve që kanë humbur jetën për shkak të COVID-19”, shkruan Trump në Twitter.

Postimi në Twitter

Kjo lëvizje vjen pasi zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Nancy Pelosi dhe lideri i minoriteteve në Senat, Chuck Summer, i dërguan një letër presidentit Trump, ku i kërkuan uljen e flamujve në gjysmë-shtizë, tashmë që në vend numri i viktimave nga COVID-19 ka arritur shifrën 100 mijë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pelosi ndërkohë u ndal edhe tek deklarata e Trump për përdorimin e hidroksiklorinës, për pacientët me COVID-19, duke thënë se ai nuk duhet të flasë për gjëra që nuk janë aprovuar më parë nga shkencëtarët. Aktualisht Në rang botëror ndërkohë numri i viktimave nga koronavirusi ka shkuar në 333 mijë, ndërsa të enjten u kalua shifra e 5 milion të infektuarve.

Marrë nga NBC News

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment