Kuriozitete

“Në mes të të ftohtit e pa bukë”, Historia prekëse e Bobby-t, qenit që udhëtoi 4 mijë kilometra për të gjetur familjen e tij në SHBA (Momenti kur vajza e njohu)

Kjo histori ka bërë që Bobby të shfaqej në faqet e para të gazetave ku u vlerësua shumë dhe shërbeu si frymëzim për një numër të madh filmash.
Featured image of article: “Në mes të të ftohtit e pa bukë”, Historia prekëse e Bobby-t, qenit që udhëtoi 4 mijë kilometra për të gjetur familjen e tij në SHBA (Momenti kur vajza e njohu) Bobby me pronarin e tij.

SHBA-  Kafshët shtëpiake janë gjithmonë  të dashur me njerëzit kur këta të fundit i afrojnë ato dhe i bëjnë të ndihen mirë. Por për të gjithë ata njerëz që nuk durojnë dot prezencën e kafshëve shtëpiake, ju sigurojmë se do të ndryshoni mendim e do t’i shikoni me një sy tjetër qentë apo macet.

Mediat e huaja kanë shkruar për historinë prekëse të një qeni i cili ka udhëtuar për 4 mijë kilometra që të gjente pronarin e tij. Bëhet fjalë për “Bobby” një qen i mrekullueshëm i cili nuk e meritonte pseudonimin e tij, pasi ai i tregoi aftësitë e tij. Ai ka ecur për 4 mijë kilometra që të takonte familjen me të cilën kishte jetuar për një kohë të gjatë.

Kjo histori ka bërë që Bobby të shfaqej në faqet e para të gazetave ku u vlerësua shumë dhe shërbeu si frymëzim për një numër të madh filmash.

Bobby me pronarin e tij.

Në gusht të vitit 1923, Frank dhe Elizabeth Brazer, së bashku me vajzat e tyre Lyon dhe Neë, shkuan për të vizituar të afërmit në Indiana. Por ata nuk e morën qenin e tyre në atë udhëtim.

Në kohën kur Bobby mbeti vetëm u sulmua nga qen të tjerë e për këtë arsye ai u largua i frikësuar në kërim të familjes Brazers, e cila ishte vendosur në Oregon me mendimin që nuk do ta takonin më kurrë qenin e tyre.

Gjashtë muaj më vonë, në shkurt 1924, një nga vajzat Brazier pa një qen të pa strehë e të mbuluar nga balta e të dobësuar, por ajo menjëherë e kishte njohur se ishte qeni i familjes së saj.

Pasi qeni u përgjigj me një reagim të lumtur vajza ishte 100 % e sigurt se qeniishte Bobi i tyre. Qeni kishte kaluar në një gjendje jashtëzakonisht të dobët dhe shumë shpejt u zbulua një e vërtetë prekëse.

Rruga e gjatë për në shtëpi

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Bobby kaloi më shumë se 4,000 kilometra për të takuar familjen, ku gjatë kësaj distance ai kishte notuar, udhëtoi në netët më të ftohta të dimrit, të gjitha këto vështirësi vetëm për të parë sërish familjen e tij.

Pasi ai u rikthye shumë shpejtë u bë ylli i të gjitha artikujve të gazetave dhe historia e tij tërhoqi vëmendjen e të gjithë kombit. Bobby u bë “muza” e shumë autorëve për librat që shkruajtën si dhe regjisorët u frymëzuan për shumë filma që arritën mjaft sukses.

Të gjithë njerëzit që e takuan qenin përgjatë 4 mijë kilometrave duke e ndihmuar atë në udhëtimin e tij, i dërguan letra familjes Brazier dhe në këtë mënyrë u kuptua  i gjithë kalvari i vuajtjeve që përjetoi qeni për t’iu bashkuar familjes.

Bobby vdiq në  vitin 1927 dhe u varros me nderime në varrezat e kafshëve të Shoqatës Humanitare të Oregonit. Tashmë në çdo përvjetor të tij mbahet një paradë për kafshët shtëpiake në Silverstone, në kujtesë të historisë së tij të pabesueshme.

Burimi: BLIC.rs

A.C/Dosja.al

Shto Koment